Експорт до ЄС – перервати вільне падіння та "відштовхнутися від дна"
"Європейська правда" розпочинає публікацію щомісячних матеріалів зі статистичнми даними, присвячених українському експорту до країн ЄС.
Чому саме тепер? Адже зараз наш експорт знаходитися "у нокауті": за результатами січня-квітня український експорт загалом впав на 34,6%, а до країн ЄС - на 34,4%.
Звичайно, що у такій ситуації падіння поставок українських товарів зафіксовано у більшості країн ЄС.
Однак вже найближчими місяцями можна очікувати на поступове відновлення експорту, насамперед - до Європи.
Чому ми так вважаємо?
На відміну від РФ, падіння поставок до якої викликане політичними чинниками, негативний показник експорту до ЄС був сформований внаслідок призупинення виробництва на Донбасі. Це відбулося у другій половині 2014 року та стало причиною стрімкого падіння української економіки.
Відповідно - показники українського експорту поступово відновлюватимуться вже у другій половині нинішнього року.
Саме тому дуже важливо, в яких країнах відновлення українського експорту відбудеться швидше.
Наразі ми бачимо позитивні показники лише у трьох країнах: Мальті, Словенії та Латвії. Однак загальний об'єм поставок українських товарів до цих країн незначний, а тому ці приклади важко назвати показовими.
Набагато важливіше, коли відновиться зростання експорту до країн ЄС, які є ключовими торговими партнерами Україні: до Польщі, Німеччини, Італії, Іспанії та Нідерландів.
Чи, може, інші країни зможуть посунути їх, ставши більш важливим ринком збуту для української економіки?
За умов, коли закордонні поставки української металургії - ключова експортна стаття минулих років - досі обмежені конфліктом на сході країни, досягнути успіху можна за рахунок сприяння експорту товарів з високою складовою доданої вартості. Але чи реально досягти цього зараз, зважаючи на нульові інвестиції?
А головне - це залежить не лише від активності бізнесу, але й від сприяння уряду, зокрема - посольств та торгових представництв України. А це сприяння, як виявила ЄвроПравда, далеко не завжди є задовільним.
для збільшення натисніть на зображення |
Отже, відповіді на ці питання ми отримаємо протягом найближчих місяців. А поки - уважно слідкуймо, як змінюється динаміка українського експорту до ЄС.