Історія голландського підвалу, що загрожує асоціації України та ЄС
Чи може доля асоціації України та ЄС вирішуватися не в стінах Європейського парламенту, не в Європейській комісії, не в міністерствах закордонних справ чи національних парламентах (приміром, грецькому, який досі не розпочав ратифікацію Угоди), а в якомусь маленькому підвалі над амстердамським каналом?
Вулиця Herengracht в Амстердамі простягнулася вздовж одного з центральних каналів міста. Живуть тут не лише в будинках – на воді погойдуються кораблі-квартири. Всередині справді мешкають люди: неприкаяні вуличні художники, добровільні фрілансери, безробітні, які не шукають роботу, студенти-романтики.
Саме тут витає дух міста, пропахлий марихуаною. Саме тут на кожні сто-двісті метрів – по перехрестю з вузьких вуличок, каналів і мостів.
Та ми йдемо до звичайного, мурованого будинку на цій вулиці. Чорні лаковані двері підвалу під номером 74-sous ведуть до невеликої темної кімнати. Сюди не просочуються ані звуки трамваїв, ані крики чайок та крякання качок, ані дзвіночки велосипедистів.
Тут сутінок, тихо й холодно, мов у склепі.
Це – офіс "Форуму за демократію", неурядової організації, яка стала одним з ініціаторів збору підписів за проведення в Нідерландах загальнонаціонального референдуму щодо асоціації з Україною.
Того самого референдуму, який здатен розбити угоду між Україною та ЄС.
Існує ця організація менше року.
Підписи разом із ще однією неурядовою організацією – "Комітетом громадян" – збирали шість тижнів.
Платформою для збору підписів за референдум став сатиричний сайт www.geenstijl.nl. На ньому ви знайдете, приміром, неполіткоректний рейтинг порнографічних пошукових слів, найпоширеніших у країнах Євросоюзу.
Саме цей "несерйозний" сайт цілком всерйоз зібрав майже півмільйона підписів нідерландців на підтримку референдуму, на якому ті могли б сказати своє "так" чи "ні" асоціації з Україною.
На цьому етапі гумор і сатира закінчуються.
Свого часу урядова коаліція правоцентристів на чолі з прем’єром Марком Рютте підтримала ідею збору підписів за референдуми через інтернет. Це – вершина прямої демократії. І з цієї вершини гіпотетично одна маленька нація на Заході Європи може жбурнути вниз багато світлих, солідарних ідей сьогоднішнього ЄС.
Треба знати Голландію, щоби розуміти природу їхнього протесту: євроскептики завжди були тут дуже сильними. У 2005 році на хвилі євроскептичних настроїв у Нідерландах на національному референдумі сказали "ні" Конституції ЄС – і всьому Євросоюзу довелося відмовитися від цієї ідеї.
Жителям цієї країни властиво почуватися абсолютно самодостатніми – і раз на десятиліття у них виникає потреба висловити це нудним євробюрократам у Брюсселі.
Але за логікою голландських законів виносити на референдум можна лише загальноєвропейські, тобто ухвалені Брюсселем, угоди. Таким документом стала Угода про асоціацію з Україною, нещодавно ратифікована голландським парламентом.
В Україні складно в це повірити, але всі голландці переконують: українська угода просто потрапила "під гарячу руку".
Керівник "Форуму за демократію" Тьєррі Бодет стверджує те саме: мовляв, вибачте, українці, нічого особистого, але інших варіантів висловити свій глибинний євроскепсис у нас немає.
Тьєррі Бодет – молодий голландський інтелектуал, освічений, комунікабельний і харизматичний. Його бажання зупинити асоціацію з Україною може наштовхнути на думку про можливі зв’язки з Росією та її агентами впливу.
Втім, його проєвропейські опоненти й експерти, добре з ним знайомі, кажуть: він справді – послідовний і давній євроскептик. У зв’язках з прокремлівськими силами не помічений.
На камеру він воліє виходити не з чорних дверей підвалу на Herengracht, 74-sous, а з сусідніх респектабельних дверей першого поверху.
Бордові двері - вхід до будинку №74 по вулиці Herengracht. Підвал поруч з ними - той самий, де розмішується штаб-квартира ідеологів референдуму. |
Стоячи на березі каналу, він розмірковує про те, що лідери ЄС не мали права підтримувати Майдан від імені Європи, бо позбавлені будь-якого представницького мандату. Про те, що гроші голландських платників податків, які ЄС витрачає і витрачатиме на допомогу Україні, не факт, що будуть витрачені за призначенням. Каже, що країна погрузла в корупції.
Зрештою, просить розповісти йому враження від Майдану.
А у відповідь на аргументи про те, що Майдан – це безпрецедентний сплеск колективного ідеалізму і повстання заради європейських цінностей, політик каже, що ЄС не представляє ці цінності.
На цьому ми, власне, і закінчуємо нашу розмову.
Ми мали можливість поговорити і з пересічними людьми на вулицях Амстердама – спитати їх, що вони думають про ідею євроскептиків.
Вечоріло, був саме той час, коли велосипедисти поспішають з роботи додому. Робочий день у цій зрелаксованій столиці ніколи не затягується пізніше пів на шосту вечора. Всі розслабляються – замислюватися над національними референдумами не хочеться.
– Ви пішли б голосувати на референдум проти асоціації з Україною? Чи справді це – важливе питання для Нідерландів сьогодні? – питаю у компанії чоловіків.
– Ми підтримуємо Україну, але ж ви бачите, що робить Путін в Сирії? У нас з цим Путіним самі проблеми. Це зараз головне, – відповідає найстарший з чоловіків. Решта з компанії відмовляються говорити.
Протягом вечора ми зверталися до багатьох різних людей – чоловіків і жінок, відвідувачів кав’ярень та продавців, художників та власників крамниць.
Всі відповідали, що не переймаються ані референдумом, ані асоціацією, чи то взагалі не знають про цю ініціативу.
Лише згодом на одній з центральних шопінг-стріт Амстердама зустріли респектабельного чоловіка, який розумівся на темі.
– А що тут думати: ця асоціація вже фактично є. Навіщо ще референдум? – відповів він.
Ця коротка думка стала єдиною змістовною відповіддю за півтори години діалогів про незнання і про байдужість.
Для нас важливо, що за півтори години на вулицях міста ми не знайшли жодної людини, яка мислила б в унісон із тезами молодого голландського євроскептика Тьєррі Бодета.
Але якщо Бодету і його однодумцям вдасться переконати голландців, що сказати "ні" асоціації з Україною – це все одно, що сказати "ні" безглуздій, на його думку, брюссельській демократії, то хто його знає, чим закінчиться вся ця ініціатива.
Референдум можуть призначити на весну 2016-го. Він не матиме обов’язкової сили, але уряду демократичної країни буде складно проігнорувати апогей демократії – пряме волевиявлення.
Фундаментальна відмінність між європейською політичною культурою і євразійською – в тому, що в першій найсміливіші та найабсурдніші рішення народжуються в неурядових підвалах-офісах, а в євразійській – у кабінетах спецслужб.
Україна опинилася між цими двома світами.
Автор: Жанна Безп’ятчук,
журналіст "Радіо Свобода",
з Амстердама, для "Європейської правди"