Ніч терактів: як це відбувалося та хто стоїть за розстрілами і вибухами в Парижі

Субота, 14 листопада 2015, 10:09 — Сергій Сидоренко, Європейська правда

Події в Парижі стали центром уваги всього світу.

В п’ятницю ввечері розпочалася серія терактів у центрі та в північному районі французької столиці. Жодних сумнівів у тому, що дії терористів були скоординованими – терористи діяли за двома схемами: вибухи терористів-смертників або ж напади людей з автоматами Калашникова.

Часом за другим сценарієм слідував перший...

Наразі можна підвести перші підсумки трагічної ночі, адже є офіційні, уточнені дані. І, на жаль, вночі чимало світових ЗМІ давали некоректну інформацію, яка згодом спростовувалася.

Отже, що саме відбулося минулої ночі в столиці Франції? Спершу - тезово.

-          В Парижі було шість "епіцентрів" терористичної атаки.

-          Була спроба атакувати футбольний стадіон, де в той час проходив матч, а на трибунах перебували президент Франції та глава МЗС Німеччини. Гру не перервали після вибухів.

-          Найбільше жертв – у концертному залі Батаклан (Bataclan), куди терористи вдерлися під час концерту рок-гурту. На ранок відомо про 87 загиблих.

-          Попри початкові повідомлення про те, що терористи захопили заручників на концерті, всі дані свідчать, що про "заручників" у звичному розумінні не йдеться. Нападники мали на меті вбити всіх.

-          Щонайменше 7 терористів підірвали себе вибухівкою, ще один був застрелений. Водночас є підстави вважати, що нападників було більше. Про долю інших поліція не каже нічого.

-          Ранішні офіційні дані про кількість жертв - 126 людей загинули, більше 200 отримали поранення.

-          Влада Франції офіційно оголосила про закриття кордонів, однак на практиці міжнародні рейси і далі відлітають та прилітають до Парижа. Водночас на сухопутних кордонах посилено безпеку.

-          Жодна терористична організація наразі НЕ ВЗЯЛА на себе відповідальність за теракти. Дані про те, що "Ісламська держава" офіційно оголосила цей терор "своїм", наразі не підтверджуються. Водночас бойовики ІДІЛ, насправді, найімовірніше були причетні до "ночі терактів" у Парижі.

Про це та інше далі – детальніше.

Стадіон терору

Вже вдруге протягом поточного року Париж стає мішенню для терористів.

Після січневої атаки на редакцію журналу Charlie Ebdo та на кошерний магазин у Парижі терор знову прийшов до Франції. Цього разу – на принципово іншому рівні.

П’ятничні теракти стали першою атакою терористів-смертників в історії Франції.

Серію терактів запустили вибухи поблизу стадіону Stade de France в районі Сен-Дені, північніше паризького центру.

Терористи-смертники підірвали себе о 21.17 та 21.19.

Є припущення, що терористи хотіли потрапити всередину стадіону, але не змогли цього зробити і вирішили вдатися до теракту на вулиці. На той час матч вже розпочався (час його початку – 21.00); саме через це кількість загиблих внаслідок вибуху трьох смертників була відносно невеликою – повідомляється про 4 жертви.

Важлива деталь: матч не перервали попри цей та низку інших терактів. Збірна Франції перемогла збірну Німеччини з рахунком 2:0.

На відео матчу добре чути один вибух; гра після нього продовжилася, але, як стало відомо згодом, VIP-гостів одразу евакуювала служба безпеки. На матчі були присутні президент Франції Франсуа Олланд та глава МЗС Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр.

Варто визнати, що рішення не переривати матч було слушним та виправданим з точку зору безпеки, хоча й викликало нарікання з позиції гуманності.

Поблизу стадіону в той час працювали рятувальні служби, що евакуювали 50 поранених, в тому числі більше десяти важкопоранених; одночасно велися пошуки можливо закладеної вибухівки.

А після того в центрі столиці відбулася низка інших нападів озброєних терористів.

Тож якби весь футбольний стадіон після першого теракту "вийшов на вулицю", це могло би призвести до ще кривавішої трагедії; не виключено, що саме на це сподівалися терористи.

Розстріляний Париж

Теракти в центральній частині Парижа розпочалися дещо згодом.

Кілька груп терористів (а також, можливо, одиночних бойовиків), озброєних автоматами, атакували кав’ярні та людні вулиці в центрі французької столиці.

Автоматні атаки виявилися "ефективним" засобом терору – в п’ятницю ввечері на вулицях та в ресторанах Парижа, звичайно ж, людно.

Так, 18 людей загинули біля бару Бель Екіп (Belle Equipe) на вулиці Шарон (Charonne), 12 людей загинули під час стрілянини біля двох ресторанів на вулиці Алібер (Alibert)

П’ятеро людей були вбиті в ресторані Каса Ностра (La Casa Nostra) на вулиці де ля Фонтань.

В одному з випадків – після стрілянини на вулиці Вольтера  - нападник підірвав себе.

Ілюстрація CNN - карта терактів

Наразі достеменно невідомо, якою була кількість нападників; не виключено, що в деяких епізодах діяла одна й та сама група, але найшвидше, нападників було більше, ніж наразі ідентифіковано.

Захоплений концерт – вбити всіх

Та найдраматичніші події розгорнулися в концертному залі Bataclan.

В момент нападу там відбувався концерт американської рок-групи  Eagles of Death Metal. Його відвідувачі, найімовірніше, не знали про теракт біля стадіону, і тим більше – про "свіжішу" перестрілку поблизу концертного залу.

Адже про всі напади на початку надходила вкрай суперечлива інформація, і напад на концертний зал не став винятком.

Так, початково повідомлялося, що відвідувачів концерту захоплено в заручники, але перебіг події ще на початку ночі доводив, що ситуація не схожа на "стандартний розвиток подій" під час таких терактів. Декілька людей вирвалися з атакованої зали – саме вони розповіли про жахіття, які  відбувалися всередині. Французькі ЗМІ цитують цих людей.

За їхніми словами, терористи просто стріляли з автоматів у натовп, далі перезаряджали та знову стріляли. Саме в ті паузи, коли нападники перезаряджали зброю, багатьом людям вдалося втекти.

За свідченнями людей, які були на концерті, бойовики просто добивали всіх, кого знаходили живим.

Фейсбук-користувачі поширюють запис одного з тих, хто потрапив у "бійню".

"Я все ще в Bataclan. На першому поверсі. Серйозно поранений.  Вони нападають далі й далі. Всередині є ті, хто ще живі. Вони вбивають всіх, одного за одним. Швидше на перший поверх!!!" - написав він, очевидно, закликаючи поліцію діяти.

Je suis encore au Bataclan. 1e étage. Blessée grave ! Qu ils donnent au plus vite l assaut. Il y a des survivants à l intérieur. Ils abattent tout le monde. Un par un. 1e étage vite !!!!

Posted by Benjamin Cazenoves on 13 листопада 2015 р.

Цей запис зроблено за годину чи навіть більше після того, як концертний зал був атакований.

А за 23 хвилини він повідомив, що зміг врятуватися.

"Живий. Просто подряпини... Це бійня... всюди трупи", - написав француз Беньямін Казанов.


Відео lemondefr

За таких умов не було сенсу в тому, щоби вести переговори із терористами. Французька влада дала вказівку штурмувати зал.

Під час штурму четверо терористів підірвали себе, ще один був застрелений спецназом. В залі лишилося майже сотня загиблих, велика кількість поранених. Водночас більша частина відвідувачів змогли втекти – повідомляється, що від початку на концерті було півтори тисячі слухачів.

Хто винний? Хто наступний?

Версія про те, що за кривавими терактами в Парижі стоять ісламісти, була ключовою від початку і лишається основною.

Ті, хто врятувався під час нападу на концертний зал, кажуть, що один з терористів кричав: "Це вам за Сирію".

Як відомо, Франція є одним з ключових учасників західної коаліції, яка бореться з терористичною "Ісламською державою" в Сирії та Іраку.

Тому частина світових ЗМІ ще вночі повідомила, мовляв, ІДІЛ вже взяв відповідальність за події у Франції. 

Та офіційні сайти ІДІЛ вночі не містили таких повідомлень. А в середовищі радикальних ісламістів є й інші потужні гравці.

Тим не менш, афілійовані з ІДІЛ акаунти в Twitter стверджують про участь їхніх терористів у нападах.

Вони використовують хештег "Париж в огні" арабською, вітаючи атаки. Той же хештег ІДІЛ використовував після січневих терактів у Парижі.

 

Тим часом NBC повідомляє з посиланням на високопосадовця з національного центру по боротьбі з тероризмом США, що за терактами може стояти Аль-Каїда.

Такі висновки напрошуються через складність організації і виконання терактів. "Ще надто рано говорити, чи це була Аль-Каїда, ІДІЛ або ще щось, але напевно це було якесь сунітське угруповання", - сказав він.

Щоправда, в суботу до ЗМІ надійшли більш надійні повідомлення про причетність саме Ісламської держави.

Хай там як, є серйозна небезпека, що терор продовжиться.

За останні кілька годин в Твіттері також з’явилися хештеги "Лондон у вогні", "Рим у вогні" і "Вашингтон у вогні".

Європі, схоже, доводиться "звикати" до нової реальності, за якої терористи готові активно діяти на Заході.

Якою буде відповідь ЄС та НАТО – наразі незрозуміло.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: