"Миротворчий фейк" російських ЗМІ: чому Україна не реєструвала проект резолюції в Радбезі ООН
Напівправда, недоправда або й відверта брехня – улюблені інформаційні підходи російської влади. Всередині країни цей метод працює "на ура". А от на зовнішній арені – почав давати збої. В Євросоюзі вже відверто визнають, що російське медіаполе – це простір для брехні та фейків, яким треба протидіяти
Та російська дипломатія, схоже, не планує або не вміє діяти інакше.
Отже, в РФ просувають новий фейк. Тепер – про ситуацію в ООН.
Причому просування ведеться не через "трешовий набір" ЗМІ на кшталт Sputnik або Russia Today, а за допомогою респектабельного "Комерсанта".
У четвер на першій шпальті "Комерсанта" вийшов текст про перспективи миротворців на Донбасі.
Залишимо за дужками те, що в "Ъ" лунають дифірамби на адресу Путіна-миротворця, який нібито ініціював початок практичної дискусії щодо миротворців (без жодної згадки про те, що до того Росія протягом двох років блокувала у Радбезі будь-які дискусії щодо миротворців, і це підтверджується навіть офіційними заявами з російського боку). Окей, кожен дивиться на ситуацію зі свого боку.
Але точно не варто лишати без уваги те, що російські дипломати, яких цитують колеги з "Комерсанта", поширюють відверту брехню про дії та про правову позицію України!
Далі – цитування статті в "Ъ".
"В Совбезе сейчас лежат два проекта резолюции на эту тему — украинский и российский. Напомним, 5 сентября с предложением ввести "голубые каски" в Донбасс (так в оригіналі. – ЄП) выступил президент РФ Владимир Путин...
Соответствующий проект резолюции был оперативно внесен российской стороной... При этом источник "Ъ", близкий к российской делегации, уточнил: украинская сторона внесла свой проект резолюции о миротворцах только после этого".
Можемо впевнено стверджувати, що це є відвертою неправдою.
По-перше, в Радбезі немає нашого проекту резолюції. Він не з’явиться найближчим часом, і на це є вагомі підстави (про них – трохи далі), хоча росіянам дуже кортіло би, щоби Київ зареєстрував альтернативний проект.
По-друге, хоч ми і не реєстрували проект (тобто документ, який можна виносити на голосування), в ООН справді є документ від України, в якому розписане наше бачення майбутньої миротворчої місії. Це – лист президента Порошенка, який є у розпорядженні всіх учасників Радбезу, включаючи росіян. Але створювачі фейків у МЗС РФ говорили, звісно, не про нього, бо цей лист надійшов з Києва не "після промови Путіна". Він зареєстрований в ООН ще в квітні 2015 року!
І, по-третє. Російська сторона аж ніяк не є такою, що "вболіває за миротворців". Навпаки, до останнього моменту росіяни блокували будь-яке просування ідеї про направлення миротворчої місії. Та й нині, схоже на те, їхні дії не мають на меті направлення "блакитних шоломів" на Донбас.
Отже, по пунктах.
"ЄвроПравда" ще минулого тижня спілкувалася з дипломатами, що відповідають, зокрема, за лінію ООН, з’ясовуючи нашу позицію щодо миротворців. Кілька дипломатів топ-рівня підтвердили: Україна, хоч і має право подати зустрічний проект щодо ідеї росіян, не робила цього.
В четвер, після появи російського фейку, автор цих рядків перевірив інформацію у ще одного джерела і отримав додаткове спростування.
То чому ж Київ не хоче реєструвати свою резолюцію на противагу російській?
Мотивів декілька, і головний з них – це те, що такий крок може нам зашкодити і підштовхне Радбез до ухвалення документа у неприйнятній для нас редакції.
"В ООН поширена практика "зближення сторін". Якщо є два офіційно зареєстрованих документи, друзі Росії в Радбезі можуть сказати: що ж, давайте шукати щось середнє між ними. Але в російському документі є кілька неприйнятних для нас положень", – пояснив один із дипломатів.
Зокрема, росіяни хочуть завести миротворців лише для охорони місії ОБСЄ, лише на контактну лінію (без надання їм права перевіряти зберігання важкої зброї та контролю за кордоном), а також наполягають, щоби для переговорів про місію Україна визнала самопроголошену "владу" "ЛДНР" та почала контакти з нею.
Будь-який із цих пунктів, якщо залишиться у "компромісному" документі, зробить резолюцію неприйнятною.
Спитаєте, чи не потрібно нам повідомити інших членів Радбезу про свою позицію і для цього – зареєструвати свій проект? Ні, не потрібно.
Позиція України зафіксована у секретаріаті РБ ООН ще навесні 2015 року. І відтоді вона не змінилася.
Ми неодноразово писали про вимоги української сторони до мандату місії ООН (приміром, можете проглянути новину з розлогим цитуванням міністра Павла Клімкіна).
Причому росіяни не можуть навіть сказати, що вони "забули про старі ідеї" Києва або що вони вирішили, що ці пропозиції втратили актуальність. 5 вересня МЗС окремо нагадав про лист Порошенка на адресу генсека ООН та голови РБ ООН, а українська місія у Нью-Йорку переклала прес-релиз міністерства і знову спрямувала його генсеку та Раді безпеки.
натисніть для збільшення |
"Порошенко офіційно надіслав до генерального секретаря ООН та голови Ради Безпеки ООН звернення щодо розгортання на території нашої держави миротворчої операції під егідою ООН. Цей лист був розповсюджений 2 квітня 2015 року як офіційний документ РБ ООН", - йдеться у цьому повідомленні зовнішньополітичного відомства.
Сподіваємося, ніхто всерйоз не припускає, що російські дипломати "переплутали" прес-реліз, який надійшов від МЗС, та проект резолюції від імені України? Адже переплутати такі документи навряд чи можливо, а от свідомо зманіпулювати – цілком.
І останнє.
Дуже хотілося б, щоби Росія справді щиро бажала схвалити направлення миротворців на Донбас, але є підстави для сумніву в цьому...
Адже зі щирим бажанням не дуже стикуються ті фейки, які росіяни поширюють зараз.
Та й взагалі, те, як діють росіяни зі своїм проектом резолюції (коли його зареєстрували, не обговоривши навіть із постійними членами РБ, тобто з тими, хто має право вето), йде всупереч усім правилам і традиціям ООН. Швидше, це схоже на піар, на імітацію бурхливої діяльності.
Саме тому проти російського бачення місії вже висловився увесь світ.
А один з очільників британського МЗС в інтерв’ю ЄП прямо заявив: варто бути особливо обережним, коли з’являються такі пропозиції від росіян.