Як діяти далі: відкритий лист екс-посла Нідерландів в Україні
Референдум у моїй країні, який відкинув Угоду про асоціацію ЄС з вашою країною, збурив у вас гіркі почуття з приводу європейських подвійних стандартів, в тому числі в Нідерландах – зокрема, щодо місця України в Європі і ваших справжніх прагнень розділити наші основні цінності гідності, демократії і прав людини.
Я знаю, що під час революції на Майдані це було прагнення мільйонів українців, і багато українців заплатили найвищу ціна за те, щоб це повідомлення було почуте.
Мабуть, голландці не змогли почути його, засліплені власними страхами перед Брюсселем, і голосували на консультативному референдумі, який не мав жодних прямих наслідків для їхніх комфортних умов життя.
Ініціатори, навіть не соромлячись, зізналися перед голосуванням, що цей референдум не мав нічого спільного з Україною. Між іншим, навіть їхня назва "Geen Peil", яку можна перекласти як "Неосвічені", видає їхнє невігластво і байдужість до великої країни в Європі, яка відчайдушно намагається звільнитися від кайданів посткомуністичної імперії.
Угода про асоціацію з ЄС – не що інше, як компас для вашого важкого шляху вперед, на якому зусилля українського народу, в тому числі щодо позбавлення від корупції, зрештою принесуть користь. Для більшості моїх співвітчизників, які голосували на референдумі "проти", схоже, не має великого значення, в якому напрямку може піти Україна.
Все, що вони смакували після голосування, були пиво і "тріумф" голландської демократії, який, щоправда, не включав 68% голландців, які не прийшли на голосування або навмисно, як зробив я, бойкотували його.
Я щиро сподіваюся, що інша частина Європи ігноруватиме цю невдачу і дасть голландському уряду час на вихід із безладу референдуму.
Але, мої друзі в Україні, мої поради вам: будь ласка, не почувайтеся збентеженими і подвоюйте свої зусилля на шляху, який ви обрали для себе. Згодом ви доведете вашим критикам, що вони були неправі.
Та перед цим не соромтеся показати свої справжні почуття розчарування у моїх співвітчизниках, які підвели вас. Я б не заперечував, якби ви злегка вжалили нас, не купуючи цієї весни голландські тюльпани або на певний час віддали б перевагу французьким сирам.
До українського уряду у мене теж є питання: чи можете ви, як і раніше, довірити свої фінансові інтереси в руки уряду, якому не вдалося переконати своїх громадян підтримати вас?
Я маю на увазі членство України в очолюваній голландцями групі з МВФ і Світовим банком.
Як перший голландський посол в новій незалежній Україні, я допоміг просунути цей важливий зв'язок між двома нашими дружніми країнами і навіть не міг подумати тоді, що цій дружбі доведеться проходити випробування цим неосвіченим референдумом.
Автор: Роберт Серрі,
дипломат, перший посол Нідерландів в Україні (1992–1996 рр.)
Оригінал листа англійською - на сайті Euromaidanpress
Публікації в рубриці "Експертна думка" не є редакційними статтями і відображають виключно точку зору автора