Заява форуму Східного партнерства: ЄС ризикує відчуженням України та Грузії через візове питання
Англомовна версія заяви опублікована на сайті ФГС СхП
* * * * *
Керівний комітет Форуму громадянського суспільства Східного партнерства висловлює занепокоєння наміром деяких членів ЄС об’єднати рішення щодо лібералізації віз для України та Грузії і змін до відповідних регламентів з переглядом механізму тимчасового призупинення, який має бути запроваджений у разі різкого зростання нелегальної іміграції з третьої країни.
Хоча ми визнаємо легітимне право та крайню потребу ЄС контролювати свої зовнішні кордони, Україна та Грузія – країни Східного партнерства, які повністю виконали Плани дій з візової лібералізації (ПДВЛ) і не становлять суттєвого міграційного виклику для ЄС, що було підтверджено Європейською комісією.
Перегляд механізму тимчасового призупинення автоматично застосовуватиметься до всіх країн, які мають безвізовий режим, тому немає практичної потреби в об’єднанні змін до механізму призупинення з рішенням щодо України та Грузії.
Якщо Рада вирішить об’єднати ці два питання, це спричинить непотрібне і суттєве відтермінування у запровадженні безвізового режиму. Зважаючи на тренди суспільної думки, ми переконані, що
будь-яке відтермінування буде сприйняте як штучне затягування і серйозно підірве довіру до Європейського Союзу і в Україні, і в Грузії.
Підірвавши свою репутацію як надійного партнера, що дотримується власних правил, процедур і зобов’язань, ЄС ризикує спровокувати відчуження у суспільствах цих країн, що в поєднанні з опором старих еліт і дестабілізаційним впливом Росії може поставити під загрозу проведені реформи, у тому числі імплементовані у рамках Плану дій з візової лібералізації в частині протидії корупції та дискримінації.
Це може призвести до економічної та політичної дестабілізації обох країн, що негативно вплине на міжнародний авторитет ЄС та його політики.
З огляду на це, ми:
- закликаємо Раду ЄС утриматися від непотрібних затримок у завершенні процесу візової лібералізації з Україною та Грузією;
- просимо Раду ЄС розглядати окремо перегляд механізму тимчасового призупинення безвізового режиму і візову лібералізацію для України та Грузії і внести необхідні зміни до Регламенту 539/2001;
- підтримуємо нещодавнє рішення Ради ЄС на рівні міністрів юстиції та внутрішніх справ про запровадження моніторингового механізму та системи оцінки, що слугуватиме запобіжником проти "відкату" реформ.
Автори:
Керівний комітет
Форуму громадянського суспільства Східного партнерства
Заяву ініційовано ГО "Європа без бар'єрів" і Українською національною платформою Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП)
Публікації в рубриці "Експертна думка" не є редакційними статтями і відображають виключно точку зору автора