Негостинний Лондон: Британія готується арештовувати майно корупціонерів з України. І не лише

П'ятниця, 28 жовтня 2016, 10:30 — Дмитро Шемелин, "Ілляшев та Партнери"

Навесні 2017 року в Англії очікується по-справжньому проривна реформа у сфері боротьби з фінансовими злочинами і корупцією – введення unexplained wealth order.

Новий механізм дозволить англійським правоохоронцям арештувати сотні об'єктів нерухомості, які іноземці придбали в Англії за рахунок доходів незрозумілого походження.

Відповідний законопроект, Criminal Finances Bill, пройшов друге читання в Палаті громад і до 24 листопада повинен бути розглянутий у комітетах.

Не секрет, що Англія, і особливо Лондон – привабливе місце для інвестування іноземцями грошей, здобутих порівняно чесним шляхом. National Crime Agency Великої Британії оцінює щорічний оборот брудних грошей в Англії в 100 мільярдів фунтів стерлінгів (більше минулорічного ВВП України) – і ці гроші, в значній частині, йдуть на покупку дорогої нерухомості, предметів мистецтва, колекційних автомобілів, ювелірних виробів.

Досі, навіть маючи підозри у незаконному походженні грошей, англійська влада рідко могла щось вдіяти: для цього потрібний вирок у кримінальній справі або в країні походження коштів, або в Англії. Зрозуміло, що в реальному житті корупціонери мають багато можливостей блокувати або затягувати процес у себе на батьківщині практично до нескінченності.

Більш того, навіть якщо вирок вольовим зусиллям нової влади буде протиснутий, багато шансів, що іноземний кримінальний процес не буде відповідати англійським стандартам, і вирок не визнає англійський суд.

В результаті, будь-який арешт майна передбачуваного корупціонера міг не отримати підтримки вироком, а це означало, що держава повинна буде компенсувати збитки від арешту. У такій ситуації ризикувати англійцям не хотілося.

Тепер англійська погода може змінитися радикальним чином.

Criminal Finances Bill передбачає, що якщо у англійської влади є всього лише обґрунтовані підозри, що майно вартістю понад 100.000 фунтів було придбане за рахунок доходів від злочинної діяльності, суд може видати unexplained wealth order – зобов'язати власника майна розкрити джерело його придбання.

Такий наказ може відразу ж супроводжуватися арештом активів.

Якщо цей наказ суду ігнорується або виконується неналежним чином, на майно може буде звернене стягнення як на отримане за рахунок злочинних доходів (в тому числі на підставі Proceeds of Crime Act 2002).

Таким чином, закон більше не буде вимагати наявності вироку щодо власника майна і доказів, що майно придбане за рахунок доходів від злочину. Достатньо буде лише "розумних підстав підозрювати", що майно отримане незаконним шляхом.

Найцікавіше, що дія закону не обмежується ні у часі, ні за колом можливих власників – будь-яка власність в Англії вартістю понад 100.000 фунтів, незалежно від того, коли вона куплена і на кого зареєстрована, зможе бути предметом unexplained wealth order.

Досить очевидно, до чого це може призвести.

Transparency International у своїй публікації оцінює, що "у Великій Британії існують сотні об'єктів, щодо яких є серйозні підозри, що вони придбані на корупційні доходи".

За даними Земельного реєстру Великої Британії, тільки у Великому Лондоні офшорні фірми володіють 40 тис. об'єктами нерухомості. У Guardian підрахували, що в Сіті і Вестмінстері кількість таких об'єктів досягає 10% всієї зареєстрованої нерухомості.

Офшори володіють навіть знаменитим будинком Арки Адміралтейства на Трафальгарській площі. Вартість цих об'єктів Transparency оцінює в "мільярди фунтів".

Природно, звернення стягнення на такі об'єкти буде дуже сприятливо сприйняте англійською скарбницею, що страждає від Brexit.

Гірше того, не виключено, що після бета-тестування процедури в Англії, аналогічні процедури будуть введені і в інших країнах, щонайменше - в рамках ЄС. Англійці ж не схильні власними руками необдумано вбивати інвестиційну привабливість своєї ж держави. Цілком імовірно, що

аналогічні обмеження будуть наполегливо рекомендуватися по всьому світу як "хороша практика в цивілізованих країнах".

Під удар з часом цілком можуть потрапити особняки в Тоскані і на Корсиці, вілли на Лазурному березі і на Женевському озері, австрійські й швейцарські готелі, одним словом - всі "запасні аеродроми" наших співвітчизників, які традиційно люблять вкладати за кордоном саме в нерухомість.

Безумовно, застосування unexplained wealth order зовсім не таке просте, як здається.

По-перше, і це ключова проблема, для остаточного звернення стягнення на майно, арештоване за unexplained wealth order, владі все одно доведеться виграти суд проти власника – або кримінальний, або в цивільному процесі довести, що майно отримане за рахунок незаконних доходів.

Звичайно, виграти за цивільним стандартом доведення (preponderance of the evidence) набагато простіше, ніж засудити іноземного корупціонера в Англії в кримінальному процесі. Тим не менш, варто очікувати, що під приціл, перш за все, потраплять ті активи, щодо яких вже є хороші докази їх незаконного походження.

По-друге, ще незрозуміло, як до всієї цієї концепції поставиться Європейський суд з прав людини.

Звичайно, англійський законопроект намагається максимально врахувати вимоги Конвенції: unexplained wealth order накладається тільки судом, тільки суд може заарештувати майно і тільки через суд воно стягується. Законопроект отримав значну підтримку у експертному співтоваристві.

Тим не менш, не виключено, що після того, як будуть видані перші накази англійським судом, їх чекає останній тест в стінах Євросуду.

Наостанок: не варто очікувати, що англійці зроблять за нас, українців, всю роботу з переслідування наших вітчизняних корупціонерів за кордоном.

Справа в тому, що

майно за процедурами Proceeds of Crime Act 2002 у разі успіху стягується в англійську скарбницю.

Безумовно, англійська сторона може прийняти якісь заходи з передачі стягнутих активів українським потерпілим – але в будь-якому випадку тільки після того, як будуть в повному обсязі відшкодовані власні витрати на розслідування, суди тощо.

Так що навряд чи варто розраховувати в такій особистій справі на англійців.

 

Автор: Дмитро Шемелін,

юрист ЮФ "Ілляшев та Партнери"

Публікації в рубриці "Експертна думка" не є редакційними статтями і овідображають виключно точку зору автора

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: