Обережно, Британія закривається: Лондон змінює правила видачі інвестиційних віз
Опівночі 6 грудня у Великій Британії відбулася подія, якої так побоювалися багато забезпечених людей.
Уряд країни призупинив видачу так званих "інвестиційних віз" (програма типу "Tier 1"). Призупинив ненадовго – до 2019 року.
Після Нового року видачу таких віз відновлять, але вже за новими правилами.
Досі існувала легальна можливість інвестувати у Великій Британії певну суму коштів (2, 5 або 10 мільйонів фунтів стерлінгів) і отримати дозвіл на постійне проживання в Сполученому Королівстві на два, три або п'ять років, після чого можна було подати заявку на те, щоб стати підданим Її Величності.
При цьому джерела походження капіталів заявника перевіряли досить поверхово. А якщо врахувати, що сума інвестиції мала зберігатися на особистому рахунку в банку принаймні три місяці до подання документів, то така перевірка проходила досить легко.
Більш того, зазначені інвестиції могли бути зроблені шляхом покупки державних цінних паперів, які в подальшому могли бути відчужені, що давало певне поле для фінансового маневру.
З 2019 року все зміниться. Ні, "інвестиційні візи" видаватимуть, але за новими правилами.
Самі правила ще остаточно не затверджені, але британські чиновники вже оголосили основні зміни. Серед них – обов'язкове проведення аудиту джерел походження коштів заявника.
Такий аудит буде проводитися дуже ретельно і не будь-якою аудиторською фірмою, а тільки тією, яка відповідатиме певним вимогам.
Здобувач також повинен буде довести, що він володів цими коштами (контролював їх) не менше двох років. Також відомо, що з 2019 року заборонено інвестувати зазначені кошти в державні облігації – британський уряд вважає, що інвестиції повинні здійснюватися не шляхом позичання грошей у скарбницю у формі купівлі державних цінних паперів (які потім досить легко можна продати), а в інших формах.
Чи стали такі нововведення несподіваними? Для багатьох професіоналів, які працюють з приватними інвестиціями в Сполученому Королівстві – ні. Річ у тім, що влада Великої Британії вже не перший рік проводить послідовну політику обмеження проникнення до країни коштів, отриманих кримінальним шляхом, і коштів, чиє походження неможливо довести.
В цьому напрямку Велика Британія йде попереду всіх країн ЄС.
Досить згадати, що минулого року тут був прийнятий закон "про кримінальні фінанси", який фактично скасував презумпцію невинуватості стосовно будь-яких "підозрілих" активів вартістю понад 50 тис. фунтів стерлінгів.
Цей закон дозволяє вимагати у власників будь-яких активів, що перевищують зазначену суму, пояснень і найголовніше – документальних доказів щодо джерел походження коштів, а також заарештовувати такі кошти.
Існує спеціальний державний орган – Національне агентство Британії з боротьби зі злочинністю (NCA), що має вивчати джерела походження коштів і проводити відповідні розслідування. Деякі оптимістично налаштовані експерти припускали, що відомству потрібні будуть роки, щоб визначитися з юридичними передумовами таких радикальних нововведень.
Однак уже цього року стався перший випадок практичного застосування таких норм – у жовтні Магістратський суд у Лондоні з ініціативи NCA на додаток до арешту майна заарештував дружину колишнього азербайджанського банкіра Заміру Хаджиєву в рамках розслідування джерел її багатства.
Слід також згадати про цьогорічну законодавчу ініціативу Палати громад про внесення змін до законодавства про боротьбу з відмиванням коштів. Проектом передбачається, що до початку 2021 року чотирнадцять британських заморських територій повинні будуть розкрити інформацію про бенефіціарів зареєстрованих там компаній.
Таким чином, потрібно зробити висновок про те, що політика розкриття джерел походження коштів нерезидентів, які хочуть жити на території Великої Британії і/або розмістити там свої капітали, буде тільки посилюватися, навіть незважаючи на Brexit. Історія з російськими олігархами, які володіють стадіонами та футбольними командами, але не отримали британської візи – найкраще тому підтвердження.
Невже шлях до Британії закрито? Звісно ні. Так, трохи збільшиться час, необхідний на підготовку всіх документів, очевидно, дещо розшириться й перелік документів.
Просто треба спокійно проговорити зі своїм консультантом стратегію бізнесу і особистого життя хоча б на рік. Окремо слід обговорити, в які інструменти/об'єкти слід здійснювати інвестиції – це дуже індивідуально.
Нова британська практика – суттєвий удар по капіталах сумнівного походження. І це однозначно плюс для всіх.
Втім, вона також створює проблеми і для тих, хто інвестує чесно зароблені кошти, однак не може надати всі необхідні докази (не зберігали всі документи, неправильно їх оформлювали). Але з усім цим можна впоратися.
Публікації в рубриці "Експертна думка" не є редакційними статтями і відображають винятково точку зору автора