ЄС оприлюднив секторальні санкції. Під обмеженнями – Сбербанк, ВТБ, інші держбанки
Офіційний журнал ЄС оприлюднив спільне рішення країн-членів Євросоюзу щодо запровадження секторальних санкцій проти російської економіки.
Документ на 11 сторінках містить детальний перелік обмежень, що накладені на Російську федерацію, на юридичні особи походженням з РФ. Також наведений перелік товарних найменувань, що підпадають під обмеження.
Як і повідомлялося раніше, рішенням введене ембарго на імпорт та експорт зброї з Росії та до неї. ЄС також заборонив експорт товарів подвійного призначення і технологій для військового використання в РФ. Водночас, як і запевняли джерела, це рішення не вплине на раніше підписані контракти - даний пункт пролобіювала Франція, щоби убезпечити поставку Містралей в РФ.
Експорт енергетичного устаткування і техніки до Росії потребуватиме попереднього дозволу компетентних органів держав-членів ЄС. В даному розділі санкції виявилися сильнішими, аніж було анонсовано – в переліку найменувань, що не можуть бути експортовані без дозволу ЄС, опинилося високотехнологічне устаткування не лише для нафтової, але й, за деякими позиціями, для газової промисловості.
Окремо описаний блок санкцій у фінансовій сфері.
Громадяни і компанії ЄС, а також громадяни і компанії з інших країн, що ведуть бізнес-діяльність на території ЄС, більше не зможуть купувати або продавати нові облігації та акції, видані великими державними російськими банками, їхнім дочірніми команіями та пов’язаними структурами (з долею власності держбанків більше 50%).
У переліку російських банків, що підпадають під такі санкції, п’ять найменувань: Сбербанк, ВТБ, Газпромбанк, Внєшекономбанк, Россельхозбанк.
Між тим, навіть ті банки, що потрапили під санкції, матимуть право на використання на території ЄС коротких фінансових інструментів (до 90 днів). Окрім того, санкції не поширюються на дочірні компанії російських держбанків, які вже зареєстровані в країнах Євросоюзу.
Санкційне рішення набуде чинності з п'ятниці, 1 серпня.