Представництво ЄС розкритикувало проект "Народного фронту" та БПП про позасудову конфіскацію
Представництво Європейського союзу вважає, що Україна робить кроки до запровадження "жорсткого законодавства... без захисту права на чесний суд та право власності".
Про це йдеться у коментарі представництва "Європейській правді" щодо законопроекту 4057, який ухвалений в першому читанні і може бути розглянутий в другому на поточному пленарному тижні.
Йдеться про проект авторства народних депутатів Юрія Берези, Сергія Пашинського, Андрія Тетерука та Тетяни Чорновол (всі – "Народний фронт"), а також Івана Вінника та Артура Герасимова (БПП). Законопроект пропонує зміни до кримінального законодавства для конфіскації "цінностей та доходів від них до ухвалення вироку суду".
"Проект 4057 щодо конфіскації не містить достатніх гарантій захисту права власності, яке відповідало би стандартам ЄС.
Він, швидше, може сприйматися як поспішний крок до впровадження жорсткіших та інтрузивних інструментів, які не передбачають... необхідного захисту права на чесний суд, захисту прав власності та необхідної підвищеної стабільності відносин власності", - йдеться в поясненні дипмісії ЄС.
В представництві наголошують на тому, що ініціативи щодо досудової конфіскації в обов’язковому порядку мають "йти бік-о-бік" з посиленням гарантій доброчесних власників (які дозволили б уникнути зловживань механізмами спецконфіскації); в даному проекті такі гарантії відсутні.
Також представництво ЄС нагадало, що в останні місяці Рада затвердила законодавство про спецконфіскацію (проекти 2540a, 2541a, 3040), "які були розцінені експертами ЄС як просування до правильного балансу" і "були в числі зобов’язань української влади в контексті Плану дій візової лібералізації". З коментаря випливає, що ухвалення нинішнього законопроекту порушує зобов’язання в рамках ПДВЛ; водночас представництво утрималося від прогнозів щодо дій ЄС в разі ухвалення законопроекту Берези-Пашинського.
Варто зауважити, що представництво ЄС вкрай рідко виступає із заявами та коментарями, в яких критикуються законопроекти, які ще не схвалені Верховною Радою.
Як відомо, двоє з авторів проекту 4057, а саме Тетяна Чорновол та Андрій Тетерук, минулого року наполягали на ухваленні схожого проекту про позасудову компенсацію за номером 3025. Тоді, після жорсткої критики з боку США та Євросоюзу, ВР відмовилася від ухвалення даного закону.