Македонська опозиція відкинула новий варіант назви держави
Македонські опозиційні партії відкинули пропозицію прем'єр-міністра Зорана Заєва щодо перейменування держави з "Республіка Македонія" в "Республіка Ілінденьска Македонія".
Про це пише DW.
Заєв і його грецький колега Алексіс Ципрас 17 травня обговорили назву, яка була б прийнятною для обох сторін, і очікує, що рішення буде знайдено до червня перед самітом лідерів ЄС. Македонія повинна вирішити суперечку, щоб мати можливість почати переговори про вступ до Євросоюзу. Утім, Ципрас після переговорів також не здобув підтримки у парламенті.
Суперечка щодо назви триває з 1991 року - часу здобуття незалежності Македонією, яка до того носила назву Соціалістична республіка Македонія, що не викликало спротиву з боку Греції.
Після 1991 року Греція вважає, що назва держави є узурпацією назви її історичної провінції.
Новий варіант назви має історичне підґрунтя і посилається на Ілінденське повстання в місті Крушево проти Османської імперії в 1902 році. Назване воно так, оскільки почалося в Іллін день – 2 серпня. Зараз це головне державне свято Македонії – День республіки.
Крім Афін, Софія вважає, що Ілінденське повстання заклало початок болгарській незалежності, і також виступає проти такої назви.
Греція хоче, щоб нова назва Македонії була "erga omnes" - тобто використовувалася як всередині країни, так і на міжнародній арені.
Прем'єр-міністр Македонії раніше називав чотири варіанти зміни назви країни для врегулювання багаторічної суперечки з Грецією. Пропозиції є наступними: Республіка Північна Македонія, Республіка Верхня Македонія, Республіка Вардарська Македонія та Республіка Македонія (Скоп'є).
Нагадаємо, Європейська комісія рекомендувала відкрити переговори про вступ до блоку з Албанією та Республікою Македонія. Але поки проблема назви не буде вирішена, Греція навряд чи схвалить переговори про приєднання Македонії. Афіни також блокують просування Скоп'є на шляху до НАТО.