ЄС: Білоруська АЕС відповідає критеріям ядерної безпеки
Європейські експерти із ядерної безпеки вважають, що незавершена атомна електростанція в Білорусі відповідає так званим "стрес-тестам" блоку, але зробили низку рекомендацій національному регулятору.
Про це повідомляє Euractiv.
Європейська група з ядерної безпеки (ENSREG) надала Островецькій атомній електростанції, розташованій поруч з литовським кордоном, "загальний позитивний висновок" після проведених у березні досліджень станції.
Стрес-тести призначені для того, щоб атомні електростанції відповідали суворим критеріям, встановленим Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ), і були спеціально створені Європейською комісією та ENSREG як пряма реакція на ядерну катастрофу Фукусіма в 2011 році.
Ядерні експерти високо також похвалили білоруську владу за можливість перевірити АЕС, хоча Мінськ не зобов'язаний це робити, оскільки не є членом ЄС.
У докладному звіті ENSREG розглянув три основні сфери: стійкість до екстремальних природних подій, таких як землетруси та повені; здатність АЕС реагувати на відключення електроенергії; і "управління серйозними випадками".
Згідно з висновками, АЕС є стійкою до землетрусів, повеней та екстремальних погодних умов, хоча експерти попередили, що сейсмічні дані не були повністю доступними, і закликали регулятора забезпечити, щоб стічні води не могли надходити в будівлі, пов’язані з безпекою.
У звіті також високо оцінюється система безпеки відведення тепла, оскільки він може працювати пасивно протягом 24-годинного періоду навіть під час відключення електроенергії. Проте в доповіді було запропоновано встановити додаткові заходи, такі як резервні водяні насоси.
Позитивні оцінки також отримали місцевий навчальний центр, який може імітувати більшість надзвичайних ситуацій, а також внутрішня пожежна команда АЕС.
Нагадаємо, Литва виступає проти будівництва АЕС і обіцяє блокувати імпорт електроенергії. Однак інші країни Європи поки не підтримали пропозицію про більш широкому бойкот.
Литва є головним критиком будівництва станції в 50 км від Вільнюса і в минулому році визнала БелАЕС небезпечною і такою, що становить загрозу для національної безпеки, навколишнього середовища і здоров'я суспільства.
Мінськ відповідає, що будівництво БелАЕС ведеться з дотриманням норм безпеки. Білорусь сподівається, що перший реактор станції буде готовий до промислового виробництва електроенергії до кінця 2019 року, а другий почне діяти в середині 2020 року. Проект фінансує російський уряд.