Придністров'я: війська РФ форсували Дністер під час "навчань"
Російські військові провели несанкціоновані навчання в Зоні безпеки в Придністров'ї.
Про це повідомила місія ОБСЄ в Молдові.
"Місія ОБСЄ в Молдові висловлює свою стурбованість у зв'язку з проведенням Оперативною групою російських військ військових навчань, зокрема форсування річки, в Зоні безпеки 14 і 15 серпня", - йдеться у повідомленні.
Відповідно до свого мандату, місія ОБСЄ надіслала своїх співробітників у Зону безпеки 14 і 15 серпня, але їм завадили провести повний моніторинг навчань.
13 серпня на офіційному сайті Західного військового округу Росії з'явилася інформація про те, що Оперативна група російських військ, дислокована в придністровському регіоні, підготувала бойову бронетехніку для можливих навчань з переходом водних бар'єрів.
Вранці 14 серпня на лівому березі Дністра, в районі пляжу в селі Тирнаука району Слобозія і біля пішохідного мосту через річку Дністер в Тирасполі, була розміщена бронетехніка і військові вантажні автомобілі без номерних знаків і розпізнавальних знаків. Згідно з повідомленнями, добре було чути мотори бронетехніки, а військову техніку помітили, коли вона увійшла в води річки Дністер.
Військове командування Контингенту миротворчих сил Молдови ініціювало заходи з перевірки цієї території, однак невідомі особи заборонили доступ на місце подій.
Молдовська делегація в Об'єднаній контрольній комісії заявила, що вважає ці дії провокаційними і такими, що викликають виникнення напруженості в Зоні безпеки в придністровському регіоні.
"Їм вкрай складно пояснити, що навчання маленьких зелених чоловічків переходу Дністра на бронетехніці не є миротворчою місією, і те, що вони роблять, не забезпечує ніякого миру", - заявив молдовський міністр оборони Еуджен Стурза.
Відповідно до підписаної в 1992 році в Москві Угоди про принципи мирного врегулювання збройного конфлікту на Дністрі, в Зоні безпеки (понад 200 км уздовж річки) розмістили пости миротворчих сил Росії, Молдови і Придністров'я.
Пізніше була заснована і Об'єднана контрольна комісія, до складу якої увійшли представники Придністров'я, Молдови, Росії, України і ОБСЄ, Об'єднане військове командування, Об'єднаний штаб, Спільні миротворчі сили і апарат військових спостерігачів. Проведення військових навчань в Зоні безпеки вимагає дозволу ОКК, чого в цьому випадку не було зроблено, зазначають у ОБСЄ.
Головним завданням миротворців стало збереження миру і підтримка правопорядку в зоні збройного конфлікту, а також створення передумов для вирішення конфліктних ситуацій мирними політичними засобами.
Останніми роками сталися численні зміни у відносинах між Молдовою та невизнаною республікою: відновлено телефонний зв'язок і залізничне сполучення між Кишиневом і Тирасполем, Кишинів почав визнавати дипломи Придністровського державного університету, молдовські фермери знову працюють на спірних землях під Дубоссарами, на Придністров'я поширилася зона вільної торгівлі з ЄС, тому що ПМР стала частиною молдовської угоди про асоціацію та вільну торгівлю з Євросоюзом.
Нагадаємо, на території придністровського регіону розквартировано понад півтори тисячі військовослужбовців Росії, а на військових складах у селі Колбасна Рибницького району зберігається понад 20 тисяч тонн боєприпасів та авіабомб.
Парламент Молдови схвалив декларацію з вимогою вивести російські війська з території невизнаного Придністров’я.
22 червня Генеральна Асамблея ООН схвалила резолюцію про виведення російських військ з придністровського регіону.
У документі міститься заклик до РФ "в повній відповідності до правил, беззастережно і невідкладно завершити виведення оперативної групи російських Збройних сил з території Придністров'я у відповідності до зобов'язань, взятих на Стамбульському саміті ОБСЄ 1999 року".
За даними ЗМІ, "президент" невизнаного Придністров'я Вадим Красносельський у приватних бесідах скаржиться, що Росія незадоволена посиленням реінтеграції регіону з Молдовою.