Єврокомісія подає на Польщу до суду через резонансну судову реформу
Європейська комісія у понеділок, 24 вересня, оголосила, що подає на Польщу до Європейського суду у зв’язку з порушеннями принципу незалежності судових органів, викликаними ухваленням закону про Верховний суд.
Комісія також попросила суд вжити тимчасові заходи проти Польщі, поки суд не винесе остаточне рішення у справі, ідеться у повідомленні на сайті ЄК.
Новий польський закон про Верховний суд, ухвалений у квітні цього року, зобов’язує суддів Верховного суду виходити на пенсію не у 70, а в 65 років. У результаті третині суддівського складу суду включно з його головою загрожує відставка.
Відповідно до закону, суддям, які через нововведення змушені залишити посади, надається можливість попросити про продовження мандату у президента терміном на три роки. Утім чітких критеріїв для ухвалення рішення главою держави немає. Також немає можливості судового перегляду у разі відхилення прохання.
Європейська комісія стверджує, що польський закон про Верховний суд не відповідає законодавству ЄС, оскільки підриває принцип незалежності судових органів, включно із принципом незмінності суддів.
Комісія, згідно з процедурою, 2 червня 2018 року направила польській владі офіційне повідомлення про свої застереження, а 14 серпня – обгрунтовану думку. Проте реакція польської влади не задовольнила правові претензії Комісії.
Єврокомісія попросила Європейський суд запустити прискорену процедуру, щоб якомога швидше отримати остаточне рішення.