У США пропонують мільярд доларів на захист Європи від енергоконтролю РФ
Сенатори США Кріс Мерфі і Рональд Джонсон - заступник голови і голова підкомітету у справах Європи і співпраці в області безпеки комітету Сенату з міжнародних відносин - представили законопроект, націлений на "боротьбу зі згубним російським впливом" на енергетичний ринок Європи.
Документ "Енергетична безпека і диверсифікація в Європі" передбачає виділення мільярда доларів на європейські енергетичні проекти, повідомляється на сайті Мерфі.
Кошти повинні посприяти диверсифікації енергопостачань в Європі і знизити залежність в цій сфері від РФ, вважають сенатори. Росія використовує свою перевагу на енергетичному ринку в сукупності з корупцією і пропагандою, щоб підірвати західні інститути і мати справу із лояльною владою, яка не може або не хоче протистояти президенту РФ Путіну, зазначається в заяві.
Законопроект передбачає, зокрема, виділення мільярда доларів з 2019 по 2023 рік на державні і приватні проекти в галузі енергозабезпечення в країнах, які будуть обрані окремо. Крім того, Агентство США з торгівлі та розвитку буде отримувати щорічно 5 млн доларів на такі цілі, як експертизи реалізації проектів і технічні семінари з підтримки проектів на ранніх стадіях розвитку.
У той же час планується сприяти Держдепартаменту США в "посиленні політичної і дипломатичної підтримки певних країн" при розвитку їхнього енергетичного ринку.
Раніше у Держдепі США заявили, що можуть вдатися до запровадження санкцій проти енергетичних компаній Німеччини і низки інших європейських країн, що беруть участь в будівництві газопроводу "Північний потік-2". Президент Дональд Трамп сказав, що Німеччина стає енергетично залежною від Москви внаслідок реалізації проекту, однак дав зрозуміти, що санкції проти компаній-учасниць проекту не заплановані.
Багато країн Центральної та Східної Європи також виступають проти проекту, який, на їхню думку, збільшить залежність Європи від російського газу.
Як відомо, з кінця 2019 року газотранспортний коридор "Північний потік-2" повинен транспортувати близько 55 млрд кубометрів російського природного газу щорічно з РФ через Балтійське море до Німеччини.
Супротивники проекту - у тому числі Польща, країни Балтії, Україна, Молдова, США та Данія - стверджують, що "Північний потік-2" збільшить залежність ЄС від "Газпрому", який вже постачає близько третини об’ємів газу в ЄС.