Німецький суд ухвалив знакове рішення щодо сурогатного материнства в Україні
Вівторок, 23 квітня 2019, 18:30
Федеральний верховний суд Німеччини у Карлсруе ухвалив рішення, яке у майбутньому може стати орієнтиром при розгляді у німецьких судах справ, пов'язаних з питанням правового статусу батьків дитини, народженої українською сурогатною матір'ю.
Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на DW.
Як постановив суд, для усунення правових колізій щодо юридичного статусу матері має бути застосована процедура всиновлення.
Наприкінці 2015-го року у пологовому будинку в Києві українська сурогатна матір народила дитину після штучного запліднення із використанням біоматеріалу німецької подружньої пари з Дортмунда. Після народження дитини українські органи, відповідальні за реєстрацію актів цивільного стану, видали свідоцтво про народження, де батьками новонародженої дитини була вказана німецька пара.
Водночас під час реєстрації дитини у Німеччині у документах материнство юридично закріпили за українською сурогатною матір'ю, відповідно до правил німецького законодавства. Сурогатне материнство у Німеччині заборонено законом.
Дортмундська пара намагалася переконати німецьких чиновників у тому, що реєстрація їхнього батьківства є законною, адже в Україні сурогатне материнство офіційно дозволене. Але цих аргументів було замало, і подружжю довелося звернутися до суду.
У минулому Федеральному верховному суду Німеччини вже доводилося визнавати таке батьківство "заднім числом", за позовами від пар, що попередньо отримували рішення на свою користь від судів в інших країнах.
"Однак ситуація у цій сфері давно вимагала прояснення. До того ж, у німецькій юридичній системі домінує чітке переконання, що у подібних справах слід застосувати лише німецьке право, якщо дитина житиме і зростатиме у Німеччині", - йдеться у матеріалі.
Очікується, що від нинішнього рішення суду відштовхуватимуться у майбутньому німецькі судді при розгляді подібних позовів.