КС Молдови визнав неконституційною угоду про російський кредит

Новини — Четвер, 7 травня 2020, 21:39

Конституційний суд Молдови визнав неконституційною угоду про €200 млн позики Молдові від Російської Федерації.

Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на Newsmaker.

На засіданні 7 травня, після 6-годинного обговорення, Конституційний суд постановив, що угода про надання Молдові кредиту від Російської Федерації на суму €200 млн суперечить Конституції. У розгляді питання про російський кредит не брав участі суддя КС Едуард Абабей – він взяв самовідвід через те, що є родичем міністра фінансів Сергія Пушкуце, який вів переговори про підписання кредитної угоди з РФ.

Нагадаємо, 23 квітня Конституційний суд Молдови призупинив дію закону про ратифікацію угоди між Кишиневом і Москвою про 200 млн євро кредиту від РФ, задовольнивши клопотання депутата Демократичної партії  Серджіу Сирбу.

Реклама:

Росія схвалила виділення кредиту Молдові на прохання президента країни Ігоря Додона для підтримки економіки. Цей кредит порівнюють з "кредитом Януковича" 2013 року.

Опозиція називає угоду небезпечною для країни. Найбільші питання щодо кредиту у парламенті викликала стаття 7, п.2 угоди, де йдеться про те, що владі доведеться взяти на себе і прострочені борги за схваленими державою позиками молдовських компаній перед російськими банками, оскільки не було ясності, навіщо цей пункт потрібний та які кредити можуть просити молдовські компанії у російських банків.

Сценарій Януковича: як Кремль допомагає Додону зберегти владу в Молдові

Першим запит в КС з проханням перевірити відповідність угоди Конституції подав депутат від парламентської групи "Pro Moldova" Серджіу Сирбу, 23 квітня. Того ж дня КС змістив з посади голови Володимира Цуркана і призначив на його місце Домніку Маноле, та під його головуванням взяв до розгляду запит Сирбу і призупинив дію кредитної угоди з Росією. 24 та 27 квітня схожі запити до КС подали також депутати партій "Дія та солідарність" і "Гідність та правда". 

Голова юридичної комісії парламенту, депутат провладної Партії соціалістів (ПСРМ) Василе Боля заявив, що КС порушив закон про Конституційний суд і "перевищив повноваження", призупинивши набрання чинності угоди про кредит. "Всупереч запиту депутата Сирбу, який просив призупинити дію рішення уряду про кредит, суд розглянув призупинення закону № 57 (рішення парламенту про ратифікацію кредиту). Без чіткої мотивації, Конституційний суд перевищив повноваження і призупинив рішення парламенту, а не рішення уряду, як просив автор запиту", – заявив Боля.

Президент Ігор Додон тоді заявив, що якщо КС анулює дію договору про російський кредит, з 1 травня країна не зможе виплачувати пенсії і заробітні плати, а провладна партія соціалістів (ПСРМ) звинуватила опозицію (Pro Moldova, "Дію та солідарність" (PAS)  і "Платформу Гідність і правда" (DA) у "підриві зусиль уряду з реалізації плану виходу з кризи" та в тому, що вони намагаються взяти Конституційний суд під контроль.

Після цього депутати подали звернення до Генпрокуратури з вимогою порушити справу проти Ігоря Додона на тій підставі, що президент "дозволив собі публічно звинувачувати й шантажувати суддів Конституційного суду". Прокуратура відповіла, що це неможливо через імунітет президента.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: