Більшість чехів вважають Росію загрозою і підтримують недопуск "Росатому" до будівництва АЕС
Більшість чехів вважають, що Росія створює безпекові загрози для Чехії, та виступають проти участі "Росатому" у будівництві нової АЕС в Дукованах.
Як пише "Європейська правда" з посиланням на чеське iRozhlas, про це свідчать результати соцопитування, проведеного Median.
Опитування провели 19-20 квітня, у перші дні після офіційної заяви уряду про те, що до вибухів на військових складах у Врбетіце у 2014 році могли бути причетні агенти ГРУ. Загалом опитали більше тисячі респондентів.
За шкалою від 1 до 10, де 1 - найменше значення, респонденти оцінили загрозу від Росії в середньому на 6.5.
Майже п’ята частина респондентів сприймають Росію як дуже велику загрозу. Як пояснив керівник агентства Median Пшемисл Чех, найбільше таку думку поділяють жителі великих міст, там це 25%.
Водночас, 10% зовсім не вважають Росію загрозою. Серед них чверть - прихильники комуністичної партії KSČM, і п’ята частина - люди віком від 60 років. Проте у групі 60+ одночасно багато і тих респондентів, які вважають Росію дуже великою загрозою. На думку Пшемислава Чеха, це може бути спричинено тим, що це покоління пам’ятає окупацію Чехословаччини радянськими військами у 1968 році.
65% опитаних підтримують виключення "Росатому" з майбутнього будівництва АЕС у Дукованах.
У той же час, незадоволені цим 27%, а серед виборців-прихильників комуністів - 77%. Ці самі респонденти зазвичай давали відповідь, що не сприймають Росію як загрозу.
Нагадаємо, Чехія звинуватила РФ у організації вибуху, що стався 16 жовтня 2014 року на складах озброєння у східній частині Чехії та призвів до численних руйнувань і загибелі двох місцевих жителів. Лише за 6,5 років керівництво чеського уряду офіційно звинуватило Росію в організації цієї диверсії.
У зв’язку з цим Прага вирішила вислати 18 російських дипломатів, вони вже покинули країну. У відповідь Росія оголосила 20 співробітників посольства Чехії в Москві персонами нон грата.
У Чехії назвали цю реакцію непропорційною та поставили ультиматум - дозволити дипломатам повернутися, щоб уникнути подальшого скорочення кількості дипломатів у посольстві РФ.
У Кремлі на це відповіли, що "розмови з Росією у стилістиці вимог є безперспективними".
Читайте більше у статті: Російський вибух: як "Петров і Боширов" надовго зіпсували відносини Чехії з РФ або дивіться наш відеоблог щодо того, як працюють російські агенти у Чехії та ЄС.