Розпад Боснії активізує й інші конфлікти на Балканах – спецпредставник ЄС
Боснія та Герцеговина може знову стати ареною збройного протистояння, якщо міжнародне співтовариство не вживе заходів, щоб зупинити сербських сепаратистів.
Як повідомляє "Європейська правда", про це в інтерв’ю Reuters заявив спецпредставник ЄС у Боснії Крістіан Шмідт.
За його словами, загрозою миру в регіоні є кроки керівництва боснійських сербів, спрямовані на знищення ключових державних інституцій, таких як об’єднані збройні сили, орган непрямого оподаткування та найвищий судовий орган, а також інші інституції.
"Неспокій в цьому регіоні також вплине на питання складних відносин між Сербією і Косово таким же чи подібним чином", - заявив Шмідт. За його словами, "Сербія повинна бути зацікавлена в тому, щоб Боснія і Герцеговина залишалася разом", - додав він.
Відповідаючи на запитання, чи існує реальна можливість розпаду Боснії, Шмідт сказав, що це не безпосередня небезпека. "Але якщо деградація Дейтонського договору (угода 1995 року, що стала завершенням війни у регіоні) триватиме... існує ризик того, що країна розпадеться", - додав він.
В такому випадку червоною лінією стане вихід Сербської Республіки зі спільних збройних сил і створення власної окремої армії в Боснії, про що вже оголосив лідер боснійських сербів Мілорад Додік."Якщо це підтвердиться... тоді нам у міжнародній спільноті доведеться дуже, дуже, дуже серйозно подумати про те, як ми можемо рухатися вперед", – додав він Шмідт.
Нагадаємо, згідно із Дейтонським договором, посада спецпредставника ЄС є ключовою у Боснії та Герцеговині. Саме тому в РФ вважають, що посаду верховного представника потрібно скасувати, і не погодилися з призначенням Шмідта. Цю точку зору підтримують і в Республіці Сербській (БіГ).
Читайте також: Українські миротворці проти друзів Путіна: як розпалюють новий конфлікт у Боснії.