Ленд-ліз від США: нові правила передачі зброї Україні
6 квітня 2022 року Сенат США схвалив законопроєкт за назвою Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022.
Про те, що передбачає цей законопроєкт та чи є підстави для оптимізму, читайте в статті колишнього посла України в США (2015-2019 роки) Валерія Чалого та редактора "Європейської правди" Сергія Сидоренка Новий рівень допомоги США: що змінить для України відкриття ленд-лізу.
Йдеться про можливість надання Україні у вигляді позики або передачі в оренду зброї, техніки та інших матеріальних ресурсів.
Відразу треба зауважити: рішення ще не остаточне.
Сенат зробив дуже важливий перший крок, але попереду – ухвалення законопроєкту Палатою представників Конгресу США та підпис президента США. Утім, варто відразу заспокоїти: немає підстав для сумніву, що на обох цих етапах підтримка буде.
Після того як Байден підпише цей закон, Україні варто чекати, по-перше, запровадження особливого режиму (винятки зі звичайного експортного законодавства США) щодо постачання озброєнь та обладнання.
По-друге, йдеться про особливі умови постачання. Озброєння, військову техніку чи обладнання не треба буде купувати з оплатою "вже зараз".
По-третє, на відміну від попередніх постачань, нинішнє рішення не фіксує конкретні типи і види озброєння. Натомість законопроєкт визначає рамкові умови постачання, які будуть застосовані до дуже широкого переліку техніки.
Слід звернути увагу, йдеться не лише про оборонну зброю.
По-четверте, і це ключове. Останнє слово щодо кожного постачання залишається за Байденом. На практиці це працюватиме приблизно так: Україна відчуває потребу в певній зброї – передає інформацію про це у Вашингтон – і якщо Білий дім на це згоден, зброя їде до Європи.
Саме використання терміну часів боротьби союзників з нацизмом (ленд-ліз) є символом, який чітко сигналізує всьому світу, що США і країни Заходу серйозно налаштовані рішуче реагувати на найбільшу з часів Гітлера загрозу.
У радянські часи в російських офіційних заявах стверджувалося, що розмір допомоги за ленд-лізом був дуже малий, а перемога над нацистами і без цього була би досягнута.
Але фактом є те, що за великою кількістю позицій, як за якістю, так і за кількістю, це постачання озброєнь, техніки та промислового устаткування під час Другої світової війни мало якщо не вирішальне, то критичне значення і, очевидно, зберегло життя мільйонам людей.
Того самого ефекту чекаємо і в Україні.
Докладніше - в матеріалі Валерія Чалого та Сергія Сидоренка Новий рівень допомоги США: що змінить для України відкриття ленд-лізу.