У Єврокомісії визначили, яких реформ передусім чекають від Тбілісі
Єврокомісія підготувала проєкт порядку денного щодо реалізації Угоди про асоціацію між Грузією та ЄС на період до 2027 року.
Як пише "Європейська правда", переказ документа наводить грузинське Civil.ge.
Представництво ЄС у Грузії повідомило, що документ вже узгоджений обома сторонами та очікує офіційного затвердження.
У документі Грузії обіцяють підтримку з боку ЄС, наголошуючи водночас, що ця допомога безпосередньо пов’язана з прогресом реформ.
Щодо сфери верховенства права зазначається, що Грузія має продовжити судову реформу і це має бути інклюзивним процесом; пріоритетну роль має відігравати Вища рада юстиції. Закон про суди загальної юрисдикції має бути узгоджений з рекомендаціями Венеційської комісії та використовуватися для майбутніх призначень. Тбілісі має оцінювати ефективність третьої і четвертої хвиль судової реформи - як і за "угодою Шарля Мішеля" 2021 року, якою намагалися розв’язати політичну кризу, але "Грузинська мрія" вийшла з неї.
Грузія має переглянути процес призначення генпрокурора, щоб зміцнити незалежність і посилити прокуратуру. Проєкт передбачає запровадження системи, за якої для призначення потрібна кваліфікована більшість голосів (3/5).
У проєкті підкреслюють необхідність прогресу у боротьбі з корупцією та економічною злочинністю, посилити підзвітність і демократичний нагляд за правоохоронними органами.
Декларується необхідність гарантувати найвищі демократичні стандарти під час виборчого процесу; захищати свободу ЗМІ, створювати здорове середовище для медіа і громадських організацій та поважати стандарти ЄС у цій сфері; дбати про дотримання прав людини та боротися з дискримінацією.
У документі зазначають також, що ЄС допомагатиме Грузії досягти прогресу у врегулюванні замороженого конфлікту задля довгострокового миру і безпеки у регіоні; ЄС та Грузія співпрацюватимуть задля сприяння виконанню угоди з РФ про припинення вогню від 12 серпня 2008 року та досягнення "відчутних результатів" у рамках Женевських дискусій; декларується необхідність зусиль для можливості добровільного повернення переселенців на тимчасово окуповані території і свободи пересування та торгівлі. Також пропонується поглиблювати співпрацю ЄС і Грузії у питаннях оборони та безпеки, боротьби з тероризмом, відмиванням коштів, організованою злочинністю і наркоторгівлею.