Данія і Канада владнали 50-річну суперечку і поділять порівну острівець в Арктиці
Данія і Канада розділять невеликий безлюдний острів в Арктиці, відомий як острів Ганса, поклавши край багаторічній суперечці щодо власності.
Про це, як пише "Європейська правда", повідомляє Reuters.
Дві країни не могли домовитися через острів, розташований на рівній відстані між Гренландією та канадським островом Елсмір, починаючи з 1971 року.
Гренландія є автономною територією у складі Королівства Данія.
Згідно з угодою, опублікованою міністерством закордонних справ Данії у вівторок, Канада і Данія розділять острів площею 1,2 квадратних кілометра на дві майже однакові частини вздовж природної ущелини на скелястому виступі.
Дехто розглядає мирне врегулювання навколо острова як ознаку зближення арктичних держав НАТО, оскільки ізоляція Росії через її вторгнення в Україну викликала занепокоєння з приводу безпеки після десятиліть спокою в регіоні.
Острів названий на честь гренландського дослідника Ганса Гендрика, який брав участь у першій експедиції на острів у 1853 році. Гренландською він називається Тартупалук, що перекладається як "форма нирки".
Жодна з країн не знала про претензії іншої на острів до двосторонньої зустрічі, яка відбулася в 1971 році для обговорення кордонів.
З 1980-х років офіційні особи, вчені та солдати з Данії та Канади відвідували острів, по черзі знімаючи прапор іншої країни та піднімаючи власний.
Згідно з повідомленнями ЗМІ, відвідувачі острова навіть ввели традицію залишати там пляшку канадського віскі або данського шнапсу, щоб суперники знайшли їх під час свого наступного візиту.
У 2018 році обидві країни вирішили створити спільну робочу групу для врегулювання спору. Після схвалення парламентом угоду офіційно підпишуть міністри обох країн.
Згідно з угодою, Канада і Данія встановили найдовший у світі морський кордон довжиною 3882 кілометри від моря Лінкольна на півночі до моря Лабрадора на півдні, повідомило міністерство закордонних справ.