Чому надання Україні статусу кандидата вигідне самому Євросоюзу

Четвер, 2 червня 2022, 14:20

Останнім часом дискусії про українське кандидатство в ЄС йдуть дуже небезпечним шляхом. Причина – те, що європейські політики сприймають процеси в Україні надто спрощено, і тому – помилково.

180 українських неурядових організацій (аналітичні центри, асоціації, профспілки та благодійні фонди) підписали звернення, що має на меті дати європейським політикам аргументи, яких бракує. 

З повним текстом звернення українською можна ознайомитися на сайті "Європейської правди" Зберегти віру в ЄС і дати поштовх реформам. Спільне звернення українських організацій

Короткий зміст звернення:

За три тижні Європейська рада розгляне можливість надання Україні статусу кандидата. Важливість цього кроку багато хто в ЄС недооцінює.

Відтермінування надання Україні статусу кандидата на членство в Євросоюзі зашкодить як Україні, так і самому ЄС: сповільнить повоєнне реформування; підірве демократичні зміни в інших країнах, включаючи Балкани; збільшить навантаження на бюджет ЄС; підштовхне до нової нестабільності у Європі.

Ми, представники українських аналітичних центрів та інших організацій громадянського суспільства, пропонуємо безпечний підхід, що враховує занепокоєння ЄС і дозволить відмовитися від ідеї надання Україні проміжних статусів на кшталт "потенційного кандидата".

Необхідно підкреслити, що членство України в ЄС наразі не є предметом обговорення. До нього довгий шлях. Однак критерії для статусу кандидата Україна вже впевнено виконує.

Імовірне рішення Європейської ради не визнавати Україну кандидатом надішле українському суспільству чіткий сигнал: ЄС не бачить Україну членом європейської сім’ї всупереч офіційним заявам та думці більшості громадян ЄС, які підтримують рух України до членства, за даними Євробарометра.

Цей несправедливий крок підсилить євроскептиків та людей, що звикли використовувати неналежний вплив та виступають проти структурних реформ в Україні. Він послабить реформаторів в уряді, парламенті та суспільстві.

Цей крок вдарить по проєвропейських силах у інших державах, які вагаються щодо напрямку свого розвитку, включно з деякими державами Західних Балкан.

Це також зашкодить ефективності витрачання коштів ЄС, які будуть спрямовані на повоєнне відновлення України. Статус кандидата стане зеленим світлом для європейських інвесторів, що зменшить навантаження на бюджет ЄС і дасть поштовх як українській, так і європейській економіці.

Нерішучість ЄС допоможе втілити ключове завдання агресивної Росії: посіяти зневіру до Заходу, загальмувати демократизацію регіону і закріпити його у зоні нестабільності.

Докладніше - у матеріалі Зберегти віру в ЄС і дати поштовх реформам. Спільне звернення українських організацій