Як ставлення до України змусило змінитися італійську політику
Вівторок, 28 червня 2022, 13:00
Гучний скандал, пов'язаний із розбіжністю позицій щодо України – такого в італійській політиці ще не було.
Минулого тижня міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо заявив про вихід з лівої популістської партії "Рух 5 зірок" та створення нової парламентської групи під своїм керівництвом.
Головною причиною виходу з партії Ді Майо назвав неоднозначність партії "Руху 5 зірок" у своїй позиції щодо російської військової агресії в Україні: "Перед злочинами Путіна нема чого вагатися. Зараз в Україні твориться історія, і в ній відповідно треба зайняти правильну сторону".
Разом з Ді Майо партію залишили 60 депутатів, і щодня їхня кількість зростає.
Про те, чи була Україна реальною причиною для такого розколу, як він вплине на італійські передвиборчі розклади та чи матиме це вплив на політику Італії щодо України, читайте в статті Ярини Груші-Поссамай (з Італії) Розкол через Україну: як російська агресія змінила політику Італії.
Як би не був красиво оформлений вихід Ді Майо з партії, більшість оглядачів дотримуватися думки, що такий крок був продиктований не стільки благородністю його ідей, а радше опортунізмом та завчасною втечею з корабля, який тоне.
Та навіть якщо втеча з палаючого корабля Ді Майо і продиктована його прагматичним підходом і спробою врятувати власну політичну кар’єру, вона все одно грає на руку Україні.
Адже таким чином антиукраїнська риторика "Руху 5 зірок" зникає з публічного простору.
Уряд продовжує свою роботу, і тут також прагматичність та спроба утримати урядові крісла міністрами "5 зірок" гарантує необхідну кількість голосів на майбутнє та продовження військової підтримки Україні.
Одночасно не може не радувати той факт, що з політичної сцени поступово йдуть ті політики, які довгі роки вважалися провідниками інтересів Путіна в Італії.
Маттео Сальвіні, лідер "Ліги", який від самого початку широкомасштабного вторгнення так і не зміг вимовити речення "Росія напала на Україну", прикриваючись лише "Ми на боці слабших", теж відходить на цвинтар політичних трупів після того, як російське посольство в Італії підтвердило, що оплатило Сальвіні квиток до Москви декілька тижнів тому, яким він після обурення суспільства так і не скористався.
Правоцентристська коаліція, яка колись включала партію Сальвіні "Ліга", Берлусконі "Форца Італія" та Мелоні "Брати Італії", так і не змогла домовитися між собою, тому Джорджія Мелоні, керуючись такими ж принципами, що і Ді Майо з "Руху 5 зірок" – врятувати свою шкуру, – вирішила відмежуватися від двох невдах і йти на вибори самостійно.
Одночасно в італійській політиці формується потужний блок центристських партій, дружніх до України.
Вони збираються навколо прем'єра Маріо Драгі, який є технократом і не входить до жодної з партій. Наразі в це коло варто записати Маттео Ренці з "Італія Віва", Карло Календа з "Аціоне", Демократичну партію, а також "Європу+" Емми Боніно.
Сюди ж може потрапити й новий політичний проєкт Ді Майо.
Якщо цей політичний проєкт отримає конкретну форму, він цілком може гарантувати сталу підтримку для України і після наступних виборів, а також приборкання популістських настроїв щодо підвищення тарифів на електроенергію та газ, в яких праві сили вже встигли звинуватити Україну.
Докладніше - у матеріалі Ярини Груші-Поссамай (з Італії) Розкол через Україну: як російська агресія змінила політику Італії.