Понад половина словаків і болгар вірять у теорії змови - опитування
Болгарія і Словаччина виявились єдиними країнами Центрально-Східної Європи, в яких більшість населення вірять у теорії змови.
Як повідомляє "Європейська правда", про це свідчить опитування аналітичного центру GLOBSEC з Братислави.
"Попри те, що ЄС зазнавав активного впливу російської дезінформації та брав участь у більш відкритому й безпосередньому протистоянні пов’язаній із війною дезінформації, загальна схильність вірити в дезінформацію не зменшилась", - констатують дослідники.
Учасників опитування в дев’яти країнах Центрально-Східної Європи попросили оцінити правдивість трьох тверджень теорій змови:
"демократії не існує, бо насправді світом керують таємні еліти";
"у світі керують не обрані керівники, а таємна група, що прагне встановити тоталітарний світовий порядок";
"ліберальна демократія загрожує нашим традиційним цінностям і національній ідентичності".
Лише в Болгарії та Словаччині (по 54%) понад половина опитаних заявила, що вважає ці теорії змови правдивими.
Водночас в інших досліджуваних країнах довіра до конспірології відносно висока - від 30% у Чехії до 44% у Румунії.
У дослідженні вказується, що раніше понад два роки була більш поширена дезінформація про COVID-19, через що зменшилось поширення раніше популярних теорій змови про мігрантів, які знищують ідентичність Заходу.
"Зміщення уваги на війну та Росію може ще більше зменшити вплив дезінформації, але все ж необхідно постійно бути пильними й консолідувати зусилля. Це особливо слушно з огляду на той факт, що українські біженці стали об’єктами дискредитаційних кампаній", - констатують у GLOBSEC.
Крім того, опитування аналітичного центру показало, що більшість громадян шести з дев’яти країн Центрально-Східної Європи підтримують вступ України в ЄС і НАТО, але не підтримують участь військ НАТО в бойових діях проти Росії в Україні.