Головний дипломат ЄС про те, як санкції б’ють по економіці Росії та її оборонному комплексу
Вівторок, 5 липня 2022, 14:00
Санкції проти Росії вже стали болючими для Путіна особисто та для його спільників, а їхній вплив на російську економіку з часом лише посилюватиметься, йдеться у статті високого представника ЄС із закордонних справ і безпекової політики, віцепрезидента Європейської комісії Жозепа Борреля Як діють санкції та коли вони вплинуть на Путіна: стаття головного дипломата ЄС.
Євросоюз вже ухвалив шість пакетів санкцій проти Росії через те, що вона свідомо порушила міжнародне право, коли розпочала вторгнення до України.
Ці санкції скоординовані з членами G7, та їхня ефективність додатково посилюється тим фактом, що більш як сорок інших країн (включно з державами, які традиційно є нейтральними!) також долучилися до них або вжили подібних заходів.
А ще ЄС поступово звільняється від залежності, що довго гальмувала його політичні рішення попри агресивність Путіна.
До кінця 2022 року Євросоюз скоротить імпорт російської нафти на 90%, також стрімко скорочується імпорт газу.
Ймовірно, Владімір Путін вважав, що Європа не наважиться запровадити санкції через свою енергетичну залежність від РФ.
Це – один з тих значних прорахунків, що їх припустився російський режим під час цього конфлікту.
Росія всерйоз залежить від свого значного сировинного експорту. Але у той самий час вона залежить від значного імпорту до РФ продуктів з високою доданою вартістю, які вона не виробляє. 45% усіх передових технологій, які використовує Росія, складає те, що вона отримала у Європі, на 21% РФ залежить від технологій з США, і лише на 11% – від Китаю.
Санкції обмежують доступ до цих технологій.
У сфері ВПК, що має вирішальне значення в контексті війни в Україні, санкції обмежують можливості Росії виробляти високоточні ракети, такі як "Іскандер" або Х-101.
Майже всі іноземні виробники автомобілів також вирішили піти з Росії, а деякі автомобілі російських виробників будуть продаватися без подушок безпеки та автоматичної коробки передач.
Насамкінець, з метою підтримування повітряного сполучення Росії доведеться зняти з експлуатації більшість своїх літаків, аби отримати доступ до запасних частин, необхідних для того, щоб інші літаки змогли літати.
Що ж до можливості російської економіки "вирулити" за рахунок Китаю, то ця альтернатива насправді є обмеженою, особливо коли йдеться про високотехнологічну продукцію. Китай дуже залежить від експорту в розвинені країни, тож досі Пекін не допомагав Росії обійти західні санкції. Китайський експорт до Росії впав на рівні з експортом західних країн.
Ймовірно, найближчим часом ці значні та зростаючі наслідки не переконають Путіна змінити його стратегічні розрахунки, адже наразі він переважно не керується економічною логікою у своїх діях.
Однак, змушуючи його обирати між гарматами та хлібом з маслом, санкції тримають його у лещатах, що поступово стискаються.
Зіткнувшись із вторгненням в Україну, ми почали переходити від намірів до дій, показуючи, що Європа може відповісти на провокації.
Оскільки ми не хочемо воювати з Росією, економічні санкції зараз є основою цієї відповіді. Вони вже починають давати ефект, і він зростатиме ще більше – найближчими місяцями.
Докладніше - у матеріалі Жозепа Борреля Як діють санкції та коли вони вплинуть на Путіна: стаття головного дипломата ЄС.