Українське зерно розблокували, Байден пропонує Путіну угоду, Косово уникнуло війни: новини дня
Понеділок, 1 серпня 2022, 21:45
Вихід першого зерновозу з Одеси, німецькі РСЗ MARS-II та додаткові HIMARS вже в Україні, перший транш макрофіну від Євросоюзу. Проте, за даними ЗМІ, ЄС відклав посилення обмежень щодо торгівлі російською нафтою.
Більше важливих і цікавих новин першого дня серпня у нашому дайджесті.
Також підписуйтеся і на наш Telegram-канал - так зручніше отримувати дайджести та іншу важливу і цікаву інформацію!
Війна з РФ
В Україну продовжує надходити зброя від західних партнерів. Зокрема, вже прибули 4 додаткові системи HIMARS від США та надані Німеччиною РСЗВ MARS-II.
Нагадаємо, про те, що Україна отримає три реактивні системи залпового вогню від Німеччини, стало відомо в червні після зустрічі формату "Рамштайн".
Крім того, Британія може "ближчим часом" передати Україні військовий корабель.
Зброя від Сполучених Штатів і надалі надходитиме Україні. Міністр оборони України Олексій Резніков обговорив з військовим аташе і послом США подальшу підтримку України.
Трохи згодом Білий дім розкрив подробиці нового пакету військової допомоги Україні. В новому пакеті допомоги будуть додаткові снаряди для високомобільних вдосконалених ракетних систем HIMARS, а також боєприпаси для артилерії калібру 155 міліметрів, яка вже була передана Україні
Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президентом Франції Еммануелем Макроном. Розмова тривала півтори години.
Зеленський заявив Макрону, що Україна веде війну проти справжньої держави-терориста. Він зазначив, що сплановане цинічне знищення Росією українських військовополонених в Оленівці – свідчення цього.
Значну увагу приділили участі Франції у повоєнній відбудові України, зокрема долученню до реалізації Fast Recovery Plan. Зеленський відзначив важливість готовності Франції взяти участь у відбудові окремого регіону України.
Слід додати, що Франція заморозила 1,2 млрд євро російських активів.
Керівництво Верховної ради закличе світ визнати РФ державою-терористом після трагедії в Оленівці, а у Сеймі Латвії навіть визначилися з датою, коли розглянуть питання визнання РФ терористичною державою.
Вихід зерновозу з Одеси
1 серпня вранці міністр інфраструктури України повідомив, що з Одеси відчалило судно RAZONI під прапором Сьєрра-Леоне з 26 тис тонн української кукурудзи.
Це вперше від початку повномасштабного російського вторгнення зерновоз вирушив з одеського порту.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба назвав вихід першого корабля "днем полегшення для світу".
Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що країни-члени Альянсу рішуче підтримують повну реалізацію "зернової угоди" для пом'якшення глобальної продовольчої кризи, спричинену війною Росії в Україні.
У ЄС привітали відправлення першого зерновоза з порту Одеси.
Посол США в Україні привітала відправлення з Одеси першого судна з кукурудзою за Стамбульськими домовленостями, але нагадала, що Росія має припинити свою загарбницьку війну.
Європейський Союз також привітав вихід з Одеси першого після початку повномасштабної війни Росії проти України зерновозу.
Турецький президент Реджеп Таїп Ердоган сказав, що рух першого корабля "зерновим коридором" є значним дипломатичним успіхом.
Ердоган: "зерновий коридор" можливий завдяки особливим відносинам Туреччини з Україною і РФ.
Разом з тим, Британія застерігла РФ від повторення обстрілів Одеського порту.
Косово уникнуло війни
У неділю, 31 липня, на півночі частково визнаного Косова місцеві серби почали будувати барикади, протестуючи проти рішення Приштини про перереєстрацію транспортних засобів та ідентифікаційних карток, яке мало почати діяти з 1 серпня.
Також увечері надходили повідомлення про стрілянину.
Внаслідок прикордонного інциденту із Сербією в ніч проти понеділка зазнали поранень 11 цивільних, заявив міністр внутрішніх справ частково визнаного Косова Джеляля Свечля.
Тієї ж ночі уряд Косова вирішив на 30 днів відтермінувати застосування рішення за умови, що косовські серби розблокують дороги.
У понеділок серби, що проживають на півночі Косова, розібрали частину барикад.
Слід додати, що Народна скупщина (парламент) Сербії в понеділок провів перше засідання – це сталося через чотири місяці після виборів.
Підрахунок голосів тривав кілька місяців через неодноразові перевибори в деяких округах, які оголошували через скарги на фальшування голосів.
Деякі оглядачі вважають, що президент Сербії навмисне затягував скликання нового парламенту, аби не призначати новий уряд і таким чином уникнути необхідності обрати чийсь бік у протистоянні Росії та Заходу на тлі війни в Україні.
Західні політики все ж збирають на Тайвань
Як повідомляє CNN з посиланням на джерела, спікерка Палати представників США все ж має намір відвідати Тайвань.
У Білому домі кажуть, що підтримають поїздку Ненсі Пелосі на Тайвань попри погрози Китаю.
До того ж, за даними The Guardian, і британські парламентарі планують візит до Тайваню.
Президент США Джо Байден хоче укласти з Росією новий договір щодо ядерної зброї – разом із Китаєм.
Разом з тим, Байден хоче укласти із Китаєм та Росією новий договір щодо ядерної зброї.
Інше: перший транш макрофіну, нові вибори в Болгарії
Україна отримала перший транш макрофіну від ЄС у сумі 500 млн євро, другий буде у вівторок.
У Литві розширили право безкоштовного проїзду на місцевих залізничних маршрутах на всіх осіб, які виїхали з України через війну та оформили тимчасовий захист у Литві.
Уряд Бельгії заявив про відсутність конфлікту з Україною через незаконну поїздку глави МЗС у Крим.
Президента Ірландії закликали прояснити позицію щодо війни в Україні через суперечливий лист його дружини.
Захід відклав заборону на страхування перевезень російської морської нафти – ЗМІ.
У Британії запрацював реєстр кінцевих власників нерухомості – для боротьби з "брудними" російськими грошима.
Росія відповіла Британії на санкції – заборонила в’їзд 39 політикам, бізнесменам і журналістам.
У російського генконсульства у Фінляндії забрали церкву через війну в Україні.
Політична криза в Болгарії: президент призначив позачергові вибори.
Францію накриває третя за літо хвиля екстремальної спеки.