Що Україні потрібно зробити, аби полегшити життя біженцям в Євросоюзі

Четвер, 25 серпня 2022, 17:30

Визнання українських національних водійських посвідчень у країнах ЄС стало неабиякою новиною для українців. Ще на один крок ми стали ближчі до європейської спільноти, ще однією перешкодою стало менше.

Наступним логічним рішенням мало б стати визнання українських цифрових документів, які в Україні давно рівнозначні паперовим. Проте не для країн ЄС, що створює проблему для багатьох біженців.

Про те, чому це так важливо та як цього досягти читайте в статті координаторки адвокаційного напрямку Благодійного фонду "Право на захист" Тетяни Лузан Документи для біженців: як Україні захистити права своїх громадян у ЄС.

Українці, що виїхали на власних автівках до ЄС з початку повномасштабної війни, зіткнулися з проблемою.

Національні українські права в багатьох країнах Європи діяли лише шість місяців від дати виїзду. Це не становило проблеми на початку року, але вже незабаром могло нею стати.

Вирішенню цієї проблеми була присвячена низка звернень українських та міжнародних організацій до ЄС та урядів країн-членів. 

Наприкінці липня ці зусилля нарешті дали позитивні зрушення.

Цьому сприяло і надання Україні транспортного "безвізу" – тимчасове скасування необхідності отримання українськими перевізниками дозволів для в'їзду в ЄС. Підписана угода стосувалася й визнання українських національних посвідчень водія, що стало дуже вчасним рішенням Євросоюзу

Через те, що на момент визнання (липень 2022 року) майже пів року пройшло з початку повномасштабного вторгнення РФ. Після шести місяців перебування в ЄС українець мав отримати водійське посвідчення національного зразка країни перебування, часто склавши іспит в тамтешній автошколі. 

Також існує проблема відсутності в українських біженців документів, З цією проблемою часто звертаються до Благодійного фонду "Право на захист". 

Нагадаємо, що багато людей евакуювалися з найгарячіших регіонів майже без нічого, зокрема, і без документів.

Виходом може стати визнання українських цифрових документів у застосунку "Дія".

Нагадаємо, що в Україні цифрові документи ("єДокумент" у застосунку "Дія") вважаються рівнозначними паперовим з кінця 2021 року.

Але, на жаль, за кордоном вони не мають такого статусу. Те саме стосується і цифрового водійського посвідчення українців у "Дії" попри визнання його паперового еквівалента після прийняття "транспортного безвізу".

І якщо раніше це не було значною перепоною, а швидше питанням зручності та комфорту, то в умовах війни їхнє визнання Європейським Союзом стало критично важливим.

Першим випадком, коли дві країни проводять обмін цифровими документами в застосунках, стало відображення українських водійських посвідчень та техпаспорта з "Дії" в польському застосунку mObywatel. Про це днями повідомило Міністерство цифрової трансформації. 

Проте цього недостатньо. Важливо з метою правової визначеності забезпечити єдиний підхід стосовно вказаних документів у всіх країнах-членах ЄС.

Що в цьому контексті має зробити Україна?

Першим очевидним кроком до визнання наших документів у застосунку "Дія" має стати їхній переклад англійською.

Також необхідно, щоб визнання таких документів було законодавчо врегульоване на рівні ЄС, як з COVID-сертифікатами. 

Докладніше - у матеріалі Тетяни Лузан Документи для біженців: як Україні захистити права своїх громадян у ЄС.