Як Захід переграв Кремль на Балканах і навіть довів до істерики
Вівторок, 30 серпня 2022, 13:47
Нещодавно Сербія і частково визнана республіка Косово за посередництва Євросоюзу досягли домовленості у суперечці щодо руху їх громадян через кордон.
1 вересня частково визнана республіка Косово планувала заборонити для своїх громадян використання сербських документів і автомобільних номерів.
І хоча компроміс стосується лише частини конфліктних питань, здатність Белграда і Приштини з'ясовувати розбіжності не ультиматумами та силою, а компромісом дає вагому підставу говорити, що нового конфлікту на Балканах вдалося уникнути.
Незадоволеною таким розкладом залишається тільки РФ, йдеться у статті редактора ЄвроПравди Юрія Панченка Балкани уникли війни: хто виграв і хто програв від компромісу Сербії та Косова.
Місяць тому на півночі Косова почали знову лунати постріли. Рішення Приштини про обов’язкову перереєстрацію всіх сербських автомобільних номерів викликало гострий спротив на півночі країни, заселеній етнічними сербами.
Почали будувати барикади, були зафіксовані поодинокі постріли в бік представників сил правопорядку.
Одночасно Сербія, де завжди гостро реагували на подібні події у сусідів, оголошує про готовність силовим шляхом захистити косовських сербів. А спецназ Косова своєю чергою блокує пункти перетину кордону з Сербією.
Все це давало вдосталь підстав припускати початок нового конфлікту.
Показово, що в ситуації, коли дипломати ЄС були безсилі, на допомогу прийшли Сполучені Штати. Саме після зустрічі з послом США влада Косова заявила про перенесення своїх планів на місяць.
А в активних консультаціях, що відбувалися цього місяцю, активну роль зіграв спеціальний представник США на Західних Балканах Габріель Ескобар.
Зрештою, ввечері 27 серпня стало відомо, що зусилля дипломатів досягли успіху.
Так про що домовилися Косово та Сербія?
Головний успіх Косова – в тому, що Сербія відмовилася від практики видачі громадянам Косова, що перетинають сербський кордон, спеціальної довідки (тим самим Сербія показувала, що не визнає документи, видані владою Косова).
Відповідно, Косово відмовляється від планів запровадити аналогічний режим для перетину кордону громадянами Сербії.
Для Косова такий компроміс виглядає як однозначна перемога.
Та і в Белграді бачать у домовленості стратегічну перемогу. В обмін на ці поступки Сербія добилися від ЄС гарантій того, що Косово не наполягатиме на повній відмові від сербських документів мешканців Косова сербського походження.
По-перше, це подається як "збереження присутності сербської держави у Косові", а по-друге - у Белграді наголошують, що тим самим створено прецедент фактичного перегляду угоди 2011 року про нормалізацію відносин між Сербією та Косовом. Ця угода була підписана попередньою сербською владою, тоді як нинішня вважає її невигідною для держави.
Дискусію про те, хто більше програм чи виграв, Сербія чи Косово, можна продовжувати й надалі.
Проте однозначним є програш Росії, котра, як ніхто інший, була зацікавлена у створенні силового конфлікту на Балканах, який мав би відвертати увагу європейців від війни в Україні.
Розпач РФ ілюструє і різка реакція їхнього МЗС.
У відповідь на заяву спецпредставника США Габріеля Ескобара, що досягнутий компроміс наближає момент, коли можна буде "забути про гасло, що Косово – це Сербія, і перейти на інше, що Косово та Сербія – це Європа", речниця МЗС РФ Марія Захарова заявила: "Ніколи".
А згодом на сайті російського зовнішньополітичного відомства з'явилася істерична заява, присвячена Косову.
Докладніше - у матеріалі Юрія Панченка Балкани уникли війни: хто виграв і хто програв від компромісу Сербії та Косова.