НАТО відповість силою на ядерний удар, ППО для України, Боснію запросили до ЄС: новини дня
Сьогодні відбулося чергове засідання у форматі "Рамштайн". У Офісі президента його назвали "історичним".
Глава Пентагону Ллойд Остін повідомив, що союзники збираються надати системи протиповітряної оборони, які є у США, які є у таких країн, як Німеччина, а також додаткові боєприпаси до тих систем, які ЗСУ вже використовують.
Системи протиповітряної оборони обіцяють надати "настільки швидко, наскільки фізично це можливо зробити".
Наступного тижня НАТО проведе чергові щорічні навчання з ядерного стримування.
Один з високопосадовці Альянсу повідомив Reuters, що ядерний удар Росії змінить хід повномасштабної війни проти України та, найбільш імовірно, викличе "фізичну відповідь" союзників Києва і – потенційно – Північноатлантичного Альянсу.
Всі важливі і цікаві новини дня 12 жовтня – у нашому дайджесті.
Також підписуйтеся і на наш Telegram-канал - так зручніше отримувати дайджести та іншу важливу і цікаву інформацію!
"Історичне" засідання "Рамштайн"
Сьогодні відбулося чергове засідання у форматі "Рамштайн".
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак назвав її "історичною", натякнувши, що є рішення для посилення протиповітряної оборони України.
Міністр оборони США Ллойд Остін, відкриваючи засідання, заявив, що українські війська за підтримки наданого Заходом озброєння змінили динаміку війни.
За його словами, напади Росії лише посилюють рішучість союзників у допомозі України.
Генерал Марк Міллі зазначив, що для повноцінного захисту неба Україні потрібно створити інтегровану систему з різних типів зброї, що розраховані на перехоплення загроз на різній дальності та висоті.
Глава Пентагону Ллойд Остін на запитання про часові рамки сказав, що системи будуть надані "настільки швидко, наскільки ми фізично можемо це зробити".
"Ми збираємося надати системи, які є у нас, які є у таких країн, як Німеччина, а також додаткові боєприпаси до тих систем, які ЗСУ вже використовують", - сказав міністр оборони США. Він окремо відзначив внесок Німеччини, яка вже передала Україні першу IRIS-T.
Щодо іншої допомоги Україні, Німеччина в середу анонсувала постачання додаткових самохідних артилерійських установок Panzerhaubitze 2000 та реактивних систем залпового вогню MARS II в Україну. Поставки здійснять у найближчі кілька тижнів.
Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен оголосила про передання Україні додаткових зенітних ракет вартістю 15 мільйонів євро для посилення захисту неба.
Посли ЄС погодили створення тренувальної місії для українських військових, а Канада оголосила про пакет допомоги Україні на $47 млн: туди входять зимовий одяг і снаряди.
Крім того, Євросоюз залучив 2 млрд євро для макрофінансової допомоги Україні.
Слід додати, що Україна вже отримала 4 комплекси HIMARS і німецьку систему ППО IRIS-T.
Депутати Європарламенту Віола фон Крамон-Таубадель, Нікола Бер та Міхаель Галер вважають, що, попри скептицизм Заходу, Україна може перемогти Росію в її агресивній війні, якщо оснастити її відповідним озброєнням.
Депутати наголосили, що вирішальним фактором практично для всіх російських наступів з квітня була артилерія.
Вони наголосили, що Україна отримала значний арсенал артилерії натівського стандарту, проте цього недостатньо. Захід поставив Україні понад 200 важких гаубиць та кілька легших, а також близько 25 РСЗВ. Водночас за кількістю артилерії Україна до 24 лютого мала набагато більше, ніж отримала від партнерів - понад тисячу одиниць.
На думку міністра оборони Великої Британії Бена Воллеса, в президента Росії Владіміра Путіна починає з’являтися розуміння, що РФ більше не є наддержавою через низку невдач російської армії в Україні.
Ядерна загроза Росії
Президент США Джо Байден не вірить, що російський президент Владімір Путін застосує ядерну зброю в Україні.
Наступного тижня НАТО проведе чергові щорічні навчання з ядерного стримування на тлі неодноразових погроз президента Росії Владіміра Путіна застосувати ядерну зброю.
"Завуальовані ядерні погрози президента Путіна є небезпечними та безвідповідальними. Росія знає, що ядерну війну не можна виграти і вона ніколи не повинна вестися", - сказав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Один з високопосадовці НАТО повідомив Reuters, що ядерний удар Росії змінить хід повномасштабної війни проти України та, найбільш імовірно, викличе "фізичну відповідь" союзників Києва і – потенційно – Північноатлантичного Альянсу.
Щодо переговорів з Путіним
Президент США Джо Байден не бачить вагомої причини для зустрічі з російським президентом Владіміром Путіним на саміті G20 в Індонезії.
"Це залежатиме від того, про що конкретно він хотів би говорити", — сказав Байден, додавши, що якщо Путін захоче обговорити ув’язнену американську баскетбольну зірку Брітні Ґрінер, то він буде готовий до розмови.
"Але подивіться, він діяв жорстоко. Я вважаю, що він скоїв воєнні злочини. І тому я не бачу, я не бачу жодної причини зустрічатися з ним зараз", - додав президент США.
Крім того, речник Держдепу Нед Прайс заявив, що Сполучені Штати вважають "позерством" заяви глави МЗС РФ Сергєя Лаврова про те, що Москва готова до переговорів із Заходом.
Прайс зазначив, що врешті-решт переговори та діалог мають бути між Україною і Росією, а не Москвою і Вашингтоном.
Розширення Євросоюзу
Єврокомісія рекомендувала надати Боснії і Герцеговині статус кандидата на вступ в ЄС.
Тим часом, у Євросоюзі повідомили, що не зупинять переговори про вступ Сербії через її дружбу з РФ, але наслідки будуть.
Зокрема, про це йдеться у річному звіті Єврокомісії щодо політики розширення, що був представлений у середу в Брюсселі.
У тому ж звіті зазначили, що Туреччина продовжує віддалятися від ЄС, переговори про вступ у глухому куті.
Цього тижня у Брюсселі відбувається загальна зустріч послів Євросоюзу.
Її відкрив виступ шефа європейської дипломатії Жозепа Борреля, який у ЄС вирішили зробити публічним. Поза тим, Боррель говорив резонансні й часом революційні речі. Він визнав помилковість окремих політик та підходів ЄС; зізнався, що сам помилявся в оцінці ситуації перед вторгненням РФ, але закликав робити висновки зі своїх помилок.
"Європейська правда" переклала цю промову українською.
Енергокриза
Путін пропонує Європі газ через вцілілу гілку "Північного Потоку-2" або новим маршрутом через Туреччину.
Також він заявив, що вибухи на "Північних потоках" вигідні США, Польщі та Україні.
Тим часом, Польща виявила витік на нафтопроводі "Дружба". Проте, там не вважають це диверсією.
Інше: обстріл автівки посольства Азербайджану
Посол Литви в Україні: іноземні посольства не мають наміру залишати Київ.
За даними EUObserver, Євросоюз вважає, що санкції вичерпують військовий бюджет РФ, а їй допомагають Туреччина й КНР.
ЄС готує рішення про неприйняття закордонних паспортів, виданих на окупованих територіях України.
Болгарія заборонила в'їжджати росіянам із диппаспортами без віз.
Чехія з 25 жовтня забороняє в’їзд росіянам за туристичними й студентськими візами.
Грузія заперечує причетність до вибуху на Кримському мосту.
Азербайджан заявив, що машину його посольства у США обстріляли.
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан вважає, що війни Росії проти України не було б, якби колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель досі була на посаді.