Як Росія підштовхнула Польщу до будівництва АЕС і чому це важливо
23 жовтня польські високопосадовці – віцепрем’єр і міністр державних активів Яцек Сасін та міністерка клімату і навколишнього середовища Анна Москва – здійснили робочий візит до США, де мали місце зустріч із міністеркою енергетики Дженніфер Гренгольм.
Важливість цього візиту зумовлена тим, що від його результату залежить, у кого саме Республіка Польща купуватиме атомні технології, потреба в яких значно зросла.
Про те, коли Польща отримає власні АЕС і як це змінить ситуацію з енергетичною безпекою для всього регіону читайте в статті кандидата політичних наук Станіслава Желіховського Польський атом: як Варшава домовляється про будівництво АЕС і що це змінює.
Спровокована Росією енергетична криза, від якої страждає вся Європа, змусила поляків шукати нові джерела енергії.
Тож офіційна Варшава почала придивлятися до ідеї зміцнення польської енергетики шляхом впровадження атомних технологій.
В середині вересня 2022 року посол США у Польщі Марк Бжезинський та президент Westinghouse Polska представили міністерці клімату і навколишнього середовища Анні Москві "Концептуальний та виконавчий звіт про співпрацю в галузі цивільної ядерної енергії", який, за повідомленням Міністерства клімату і навколишнього середовища Польщі, "є детальною двосторонньою дорожньою картою для будівництва шести великомасштабних реакторів за американською технологією".
Міністерка енергетики США Дженніфер Гренгольм підкреслила, що звіт є "значним кроком" до розвитку цивільної атомної промисловості у Польщі, яка не викидає вуглекислий газ і буде ще одним європейським джерелом енергії, вільним від впливу Росії.
Опісля приготувань постало питання, у кого Польща купуватиме атомні технології. І саме візит міністрів Яцека Сасіна та Анни Москви до Сполучених Штатів мав це прояснити.
Насправді ж, хто мав бути обраний для цієї інвестиції, не було великою таємницею. Оскільки, згідно з багатомісячними витоками у ЗМІ, вибір поляків впав на американську компанію Westinghouse.
Однак не все так просто. Адже, окрім американського концерну, у боротьбу за контракт вступили також французька компанія EDF і корейська KHNP.
І тут, як це нерідко буває в подібних випадках, відбулося зіткнення інтересів бізнесу й політики.
І це поставило Варшаву перед непростою дилемою.
Втім, після зустрічі у Вашингтоні з міністром енергетики Дженніфер Гренгольм польські урядовці не надали журналістам чіткої відповіді щодо вибору підрядника, хоча підтекст вказує на вибір все ж таки Westinghouse.
"Westinghouse розглядає Польщу як місце, де вона хотіла б з’явитися в цій частині Європи і з Польщі реалізовувати свої наступні інвестиції в Центральній Європі", – повідомив польський віцепрем’єр Яцек Сасін.
Хай там як, важливим варто визнати факт підтвердження міністрами будівництва першої АЕС у Польщі. А також строків виконання робіт, про які зазначалося раніше.
"Графік передбачає, що будівельні роботи розпочнуться у 2026 році, а це означає, що перший реактор у Польщі буде завершено у 2033 році".
У разі успішної реалізації задумів це було б, без перебільшення, величезним проривом.
Докладніше – у матеріалі Станіслава Желіховського Польський атом: як Варшава домовляється про будівництво АЕС і що це змінює.