США закликали Косово перенести рішення про обов’язкову перереєстрацію номерів авто
Сполучені Штати та міжнародні партнери закликали владу частково визнаного Косова відтермінувати запровадження нових правил, пов’язаних із перереєстрацією сербських автомобільних номерів на косовські.
Як повідомляє "Європейська правда", про це йдеться в заяві речника Державного департаменту США Неда Прайса.
"Косово має право запроваджувати власний режим автомобільних номерів за Брюссельськими угодами, але відтермінування крайньої дати – в інтересах прогресу діалогу з нормалізації косовсько-сербських відносин за посередництва ЄС", – зазначив він.
У Держдепі висловили розчарування й занепокоєння тим, що Косово відхилило прохання партнерів про відтермінування, й закликало до негайної та гнучкої співпраці із Сербією "для досягнення всеосяжної угоди з нормалізації відносин на основі взаємного визнання".
Як відомо, з 1 листопада Косово планує запровадити обов’язкову перереєстрацію всіх автомобільних номерів на власні. Це вплине на косовських сербів, що досі користуються сербськими номерами авто й так подорожують через адміністративний кордон із Сербією.
Після запровадження правил на адмінкордоні авто із сербськими номерами, як очікується, можуть зупинити й не пропустити. Відмова Косова переглянути крайній термін уже викликала звернення косовських сербів до влади Сербії.
Нагадаємо, наприкінці липня на кордоні Сербії та частково визнаного Косова виник конфлікт у зв’язку із запровадженням нових правил перетину кордону – необхідності отримувати тимчасовий документ для сербів і обов’язкової реєстрації косовських автомобільних номерів.
На півночі Косова тоді були споруджені барикади для блокування доріг, що ведуть до пунктів пропуску Яринє та Брняк, щоб перешкодити косовській владі у виконанні ухваленого ними рішення.
За наполягання США і ЄС Косово відтермінувало нові правила на місяць, а пізніше досягло компромісу із Сербією щодо тимчасових посвідчень особи для косовських сербів. Водночас рішення про автомобільні номери було перенесене на 1 листопада – тут компромісу Приштина й Белград так і не досягли.
Читайте також: Балкани уникли війни: хто виграв і хто програв від компромісу Сербії та Косова.