У Єврокомісії пропонують створити промисловий фонд ЄС у відповідь на суперечливий закон США
Європейський комісар із питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон висунув ідею створення "суверенного фонду для підтримки промислових проєктів" у відповідь на ухвалений у США закон про зниження інфляції, який, як стверджує ЄС, підриває конкуренцію.
Про це, як повідомляє "Європейська правда", Бретон заявив в інтерв’ю Le Journal du Dimanche.
Єврокомісар пояснив, що американський закон про зниження інфляції (IRA) ставить європейських виробників у невигідне становище, бо він передбачає субсидії на електромобілі та акумулятори лише для компаній зі США, Мексики й Канади, а також масштабні інвестиції для американських компаній у межах "зеленого" переходу.
"Це протекціонізм, як зазначив колишній голова Світової організації торгівлі Паскаль Ламі", – каже Бретон, додаючи, що IRA спонукатиме європейські компанії переїжджати у США, підриваючи конкурентоспроможність континенту.
За його словами, Єврокомісія та Білий дім уже створили робочу групу, яка визначить, як уникнути дискримінації європейських компаній. Крім того, ЄС повинен "підтримувати сильну промислову базу в Європі, особливо в секторах, які мають важливе значення для майбутнього".
"Нам потрібно запустити європейський суверенний фонд для підтримки промислових проєктів", – вважає єврокомісар, додавши, що він повинен доповнюватися національними планами держав-членів ЄС.
"Для того, щоб уникнути фрагментації внутрішнього ринку і зберегти зайнятість, нам, напевно, слід розглянути можливість виділення близько 2% ВВП Європейського Союзу, тобто близько 350 мільярдів євро – еквівалент суми, передбаченої IRA", – додав Бретон.
На його думку, в Європейського Союзу "немає вибору", оскільки, "поставши перед викривленням конкуренції і, відповідно, втратою привабливості, ми повинні реагувати – якщо тільки не хочемо побачити, як стратегічні промислові компанії переміщуються на інші континенти".
ЄС і раніше скаржився на законодавчий пакет, підписаний Байденом у серпні, який пропонує значні субсидії для продукції американського виробництва. Це, за словами європейців, несправедливо ставить у невигідне становище неамериканські компанії та стане серйозним ударом для їхньої економіки, у той час як Європа бореться з наслідками війни Росії в Україні.