У Франції вважають можливим розширення ЄС і без його реформи
Існуючий інституційний склад ЄС може впоратися з новою хвилею розширення без необхідності реформування Євросоюзу.
Як пише "Європейська правда", про це заявив Euractiv високопоставлений французький дипломат, який побажав залишитися неназваним.
Будь-яка зміна договорів ЄС повинна буде пройти через процес ратифікації - дуже ризикований крок, оскільки Європейський союз бореться з "кризою демократії", попередив дипломат.
Німеччина чітко дала зрозуміти, що Берлін хоче, щоб відбулася реформа ЄС, перш ніж дозволити новим членам приєднатися до блоку.
Дебати відбуваються на тлі того, що розширення ЄС повернулося до переліку головних пріоритетів після рішення про надання Україні та Молдові статусу кандидатів на вступ до ЄС у червні.
Франція історично виступала проти подальшого розширення, натомість роблячи акцент на "поглибленні" відносин з існуючими країнами-членами.
Однак, з початком війни в Україні ситуація змінилася. Розширення знову на порядку денному, і ЄС має "історичний обов'язок" думати про нові політичні зв'язки, які він може побудувати з сусідніми країнами, заявив президент Франції Еммануель Макрон у травні в Європейському парламенті.
Раніше Йорг Кукіс, державний секретар Федеральної канцелярії та головний радник канцлера Олафа Шольца, підкреслив, що реформа ЄС буде необхідна "принаймні одночасно з розширенням".
Цю думку поділяє і голова європейської дипломатії Жозеп Боррель, який "не може уявити, як ЄС може функціонувати за тими ж правилами" і з новими членами.
Але високопоставлений французький дипломат стверджує, що ЄС "повинен бути в змозі впоратися" з розширенням ЄС за рахунок Балкан без зміни договорів.
Офіційний представник ЄС попередив, що зміна договорів буде особливо складною, оскільки це "не лише питання одностайності або голосування кваліфікованою більшістю", зазначивши, що вона також має вирішити більш фундаментальні питання щодо функціонування ЄС.
Наприклад, "розширення повинно супроводжуватися більш суворими вимогами щодо верховенства права", сказав чиновник.
Дипломат зазначив, що інституційні зміни потребують часу і несуть високі політичні ризики, стверджуючи, що, враховуючи поточну гостру політичну кризу, зараз не найкращий час для перегляду договорів.
"Чим більше вдасться зробити без зміни договорів, тим краще", - підсумував високопосадовець.