Танки Challenger 2 для ЗСУ, судове рішення по окупації Донбасу, нагорода для Путіна: новини дня
Головна новина дня – перше рішення європейського суду у великій справі про окупацію Донбасу, яке мають публічно оголосити 25 січня.
Поки чехи направляють Україні танк радянського зразка Т-72, який особисто підписав прем’єр Чехії, на Заході всерйоз дискутують про передачу Україні сучасних танків.
В Британії вже "протягом кількох тижнів" точаться дискусії про поставку Збройним силам України до десяти основних бойових танків Challenger 2 британської армії.
Тим часом, Польща розглядає можливість передачі Україні до десяти німецьких танків Leopard, а Німеччина наразі не планує відправляти танки Leopard в Україну.
Всі важливі і цікаві новини 9 січня – у дайджесті "Європейської правди".
Також підписуйтеся і на наш Telegram-канал - так зручніше отримувати дайджести та іншу важливу і цікаву інформацію.
Перше рішення по окупації Донбасу
Європейський суд з прав людини виніс перше рішення у великій справі про окупацію Донбасу – щодо прийнятності справи.
Публічно його мають оголосити 25 січня.
Як пише редактор "Європейської правди" Сергій Сидоренко, справа, рішення за якою оголосять за два тижні, тягнеться з 2014 року. Тоді Україна подала до Страсбурга дві скарги проти Росії щодо її дій на Донбасі. Вже згодом, коли розгляд вийшов на просунуту стадію, їх об’єднали із третьою скаргою, що мала назву "Нідерланди проти Росії"
Загалом йдеться про порушення 11 статей Європейської конвенції з прав людини – від права на життя до права на освіту. Рішення, яке оголосіть 25 січня (звісно, якщо воно буде на користь України), дозволить перейти до розгляду цих звинувачень по суті.
Україна звинувачує Кремль у масових та системних порушення прав людини на окупованому Росією Донбасі, включаючи вбивства, катування, руйнування майна тощо. Окремим епізодом проходить вбивство російською ракетою пасажирів та екіпажу авіалайнера MH17, яке Росія згодом не розслідувала. Цей епізод є в український скарзі, але найдетальніше йому присвячена скарга уряду Нідерландів проти РФ.
І, на додаток, у справі є епізод про викрадення та вивезення з Донбасу до РФ дітей-сиріт з особливими потребами.
Все це разом серед юристів-міжнародників має назву "велика справа щодо Донбасу".
Суд у Страсбурзі згодом (після розгляду справи по суті), підтвердить, що Росія порушила всі або більшість статей Конвенції, щодо яких її звинуватили Україна та Нідерланди.
Це рішення прибере сумнів держав світу про те, що ж відбувалося на Донбасі з 2014 по 2021 рік.
Це буде перше рішення міжнародного суду, яке юридично встановить, що Донбас був окупований Російською Федерацією (у термінології Ради Європи – "перебував під ефективним управлінням РФ").
А додаткова (чи, можливо, навіть основна?) цінність рішення ЄСПЛ – у тому, що воно встановить не лише факт російської окупації ОРДЛО, а й його часові та територіальна рамки.
Докладніше – у статті Донбас іде за Кримом. ЄСПЛ ухвалив перше рішення проти РФ щодо окупації Сходу України.
Допомога Україні
Поки чехи направляють Україні танк радянського зразка Т-72, який особисто підписав прем’єр Чехії, на Заході всерйоз дискутують про передачу Україні сучасних танків.
За даними Sky News, в Британії вже "протягом кількох тижнів" точаться дискусії про поставку Збройним силам України до десяти основних бойових танків Challenger 2 британської армії.
Слід додати, що Британія вже передала Україні понад 200 бронемашин різного типу.
Тим часом, Польща розглядає можливість передачі Україні до десяти німецьких танків Leopard, а Німеччина наразі не планує відправляти танки Leopard в Україну.
Фінляндія подарувала Україні 10 броньованих контейнерів для фахівців з розмінування, а у Болгарії перевірять конституційність закону про військову допомогу Україні.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба подякував західним союзникам за останні пакети військової допомоги, але зауважив, що вважати допомогу достатньою можна буде лише після вигнання російських військ з території України.
"Озброїти нашу країну так, щоб вона могла перемогти – це найкоротший шлях до відновлення миру й безпеки у Європі та у більших масштабах", – зазначив Дмитро Кулеба.
А от Італія досі зволікає із черговим пакетом допомоги Україні. Країна, як повідомляє La Republica, до лютого не затвердить передачу нам зброї.
Все через політичну напруженість, міркування щодо вартості озброєння та нестачу військових засобів.
Євроінтеграція України
В уряді України, розповідаючи про останні євроінтеграційні реформи, не прокоментували сигнали Брюсселя із закликом змінити закон про процедуру відбору суддів Конституційного суду України так, щоб він враховував останні рекомендації Венеційської комісії.
Як повідомляє "Європейська правда", закон згадується у колонці віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної для Politico.
Черговий саміт Україна-ЄС відбудеться 3 лютого в Києві, повідомив постійний представник Швеції при Євросоюзі Ларс Даніельссон.
Планувалося, що саміт 2022 року відбудеться у грудні, за черговістю він мав бути у Брюсселі. З українського боку лунали попередні анонси щодо його проведення. Однак зрештою було вирішено відкласти саміт на початок 2023 року.
За даними джерел "Європейської правди", серед причин відтермінування був брак реальних результатів такої зустрічі; зокрема, як відомо, сторона ЄС до останнього моменту мала проблеми навіть із затвердженням обіцяного у рамках G7 пакета макрофінансової допомоги на суму 18 млрд євро.
Серед інших новин дня
У США занепокоєні зростанням впливу ПВК "Вагнера" в Сербії, Білорусі та Африці – Politico.
Зеленський провів першу телефонну розмову з новообраною президенткою Словенії.
Депутат із Фінляндії замовив напис на українському артилерійському снаряді.
Польща висилає російського пропагандиста, який працює в RT та Sputnik.
Болгарія відмовила Білорусі у видачі українського волонтера.
Лідер Республіки Сербської закликав до об'єднання з Сербією і нагородив Путіна. У Європейському Союзі жорстко розкритикували рішення про нагороду Путіна.
Чеський суд напередодні виборів виправдав експрем’єра Бабіша у справі про махінації з субсидіями ЄС. Проте, це навряд чи допоможе йому перемогти.
В Англії терміново виписують пацієнтів із лікарень, щоб полегшити кризу з нестачею ліжок.
У Франції заборонять полювати в нетверезому стані.
64% німців підтримують відставку глави Міноборони, яка втрапила у скандали.