Україна подолала психологічну межу у 50% виконання кандидатських вимог ЄС - дослідження
За оцінкою консорціуму експертних організацій, середній рівень виконання Україною вимог ЄС у контексті кандидатського статусу перевищив 5 балів за 10-бальною шкалою.
Про це йдеться у статті за підсумком дослідження консорціуму, до якого входить також "Європейська правда".
Дослідження було виконане коаліцією під проводом Центру "Нова Європа" за участю дев’яти експертних організацій.
Після отримання кандидатського статусу українські експерти три рази перевіряли прогрес у втіленні переліку 7 вимог Єврокомісії: наприкінці літа, у жовтні та на початку 2023 року. Під час останньої перевірки зміни виявилися найпереконливішими.
Згідно з результатами, зараз Україна подолала психологічну межу і перетнула позначку у 50% виконання європейських вимог. Загальний бал – 5,8 з 10 можливих. За частиною критеріїв Україна наблизилася до повного виконання критеріїв
Зокрема, найвища оцінка - 9 балів з 10 - у реформи в медіасфері. 13 грудня ВРУ ухвалила закон про медіа, який 29 грудня підписав президент. Для завершення виконання рекомендації Україна має ухвалити зміни до закону про рекламу, що втілять додаткові положення аудіовізуальної директиви ЄС.
8 балів з 10 експерти віддали ухваленню законодавства щодо нацменшин. Для повного виконання цієї рекомендації Україні ще потрібно розробити імплементаційні механізми (підзаконні акти), а не лише ухвалити рамковий закон.
По 7 балів з 10 отримали критерії щодо антикорупційних органів та судової реформи. 6 балів - у боротьби з відмиванням коштів. У цій сфері немає проривів у виконанні, але є цілком задовільний прогрес.
Але є й ті сфери реформ, де ситуація є відверто провальною.
Найпроблемнішою є вимога щодо відбору суддів Конституційного суду. Зважаючи на дії влади, рівень виконання критерію, за оцінкою незалежних експертів, знизився з 3 до 2 балів з 10 – це найгірший результат у "кандидатській сімці".
Ще один найгірший результат із 2 балами з 10 - у проведення антиолігархічної реформи. Але якщо у питанні Конституційного суду генератором проблем була сама українська влада, то тут зауваження варто адресувати європейській стороні.
Читайте аналіз повністю: Саміт на половині шляху: як Україна виконує 7 вимог до кандидата у члени ЄС