Які літаки від Заходу отримала та може отримати Україна
Середа, 1 лютого 2023, 20:00
Україні терміново потрібні бойові літаки для захисту неба, військової та цивільної інфраструктури.
Після тривалих і зрештою успішних переговорів щодо танків новим ключовим етапом у наданні допомоги Україні західними союзниками має стати постачання авіації.
Як і у випадку з важкою технікою, щодо літаків існує дві основні опції: передача машин радянських часів та постачання більш сучасних західних зразків.
Низка країн вже готова віддати Україні свої винищувачі, але знову є опір Німеччини, а тепер ще й лунають неприємні заяви з Білого дому.
Про те, на які варіанти може розраховувати Україна і як швидко у нас можуть з'явитися нові літаки читайте у статті журналіста "Європейської правди" Юрія Онищенка Допомога найвищого рівня: на які військові літаки може розраховувати Україна.
Коли заходить мова про винищувачі для України, в першу чергу згадують багатофункціональний легкий винищувач F-16 Fighting Falcon, який зазвичай називають Viper ("гадюка") через схожість силуету зі змією.
У понеділок ввечері з’явилася новина, що президент США Джо Байден заперечив можливість постачання цих літаків Україні. Втім, не варто впадати у відчай – з танками ситуація була аналогічною.
Втім, є ще одне важливе питання, окрім власне передачі винищувачів – навчання українських пілотів та технічного персоналу. Базовий курс для американських пілотів становить дев'ять місяців. Для українців, швидше за все, його скоротять, але навряд чи він буде меншим за 3-4 місяці. А навчання авіатехніків може тривати навіть ще довше.
Окрім США, винищувачі F-16 можуть передати кілька країн Європи, звісно – тільки з дозволу Вашингтона.
І тут є позитивні сигнали. Зокрема, Нідерланди готові розглянути запит України. Те саме можуть зробити Норвегія та Данія. Ці країни вже почали перехід на найсучасніші винищувачі F-35, а тому мають можливість віддати старіші літаки.
Прем'єр Польщі Матеуш Моравецький, який був одним із головних ідеологів "танкової коаліції", наголосив, що передача літаків буде також можлива лише у тісній координації з іншими союзниками по НАТО.
Але поки не всі союзники згодні зробити наступний крок.
Німецький канцлер Олаф Шольц категорично заявив у неділю, що питання про можливе надання Україні винищувачів "наразі навіть не виникає".
Втім, кілька місяців тому він так само категорично був проти надання Україні важкої техніки.
Згода Берліна, як і випадку з танками, може мати значну політичну вагу, а от щодо суто технічної сторони та спроможності надати літаки є серйозні сумніви. Авіапарк винищувачів в Німеччині перебуває не в найкращому стані.
Президент Франції Еммануель Макрон дав зрозуміти, що не виключає постачання винищувачів, але поки уникає будь-якої конкретики. Водночас він виклав низку умов, і одна з них – літаки не будуть використані "для того, щоб торкатися російської землі".
При цьому стало відомо, що французька влада розгляне запит України на підготовку пілотів винищувачів.
Французькі ВПС на сьогодні використовують виключно винищувачі Rafale після того, як у липні минулого року був знятий з озброєння останній Mirage 2000С. Точно невідомо, чи залишаються "міражі" на зберіганні, але навіть у складі ВПС вони мали вкрай обмежений функціонал і поступаються літакам, які наразі має Україна.
Mirage досі активно використовує Греція, яка, ймовірно, не відмовилася б віддати їх Україні в обмін на новіші Rafale від Франції.
Ще одним варіантом для України може стати шведський винищувач JAS 39 Gripen.
У Європі, окрім власне Швеції, цей літак експлуатують лише Чехія та Угорщина. Будапешт ніколи не погодиться віддати їх Україні, тож навіть у разі згоди інших країн кількість отриманих літаків буде незначною.
Швидкою альтернативою західним літакам можуть стати винищувачі радянського зразка, які стоять на озброєнні наших сусідів, а також деяких балканських країн.
Влітку минулого року стало відомо, що Північна Македонія передала Україні чотири штурмовики Су-25, які отримала від Києва під час конфлікту у 2001 році.
Про готовність передати свої МіГ-29 ще минулого року заявляла Словаччина. А нещодавно міністр оборони Ярослав Надь вкотре підтвердив ці наміри.
Винищувачі МіГ є і в Польщі, яка також готова віддати їх Україні. Більше того, за даними польських ЗМІ, ще навесні минулого року Варшава вже поставила Україні кілька МіГ-29 у вигляді запчастин.
Чималий внесок у захист українського неба може зробити і Болгарія.
Однак радянські літаки лише тимчасово закриють проблему захисту неба.
Для формування ВПС на перспективу, в тому числі з огляду на прагнення вступити в НАТО, все одно потрібно орієнтуватися на сучасні західні зразки.
Докладніше – у матеріалі Юрія Онищенка Допомога найвищого рівня: на які військові літаки може розраховувати Україна.