Як Захід шукає можливість викинути Росію з безпекової архітектури світу
Цього тижня очільники держав та урядів, топові дипломати та лідери думок світового рівня зібралися у Баварії на Мюнхенську безпекову конференцію (МБК) – найавторитетніший у світі форум, присвячений міжнародній безпеці.
Вже багато років поспіль однією з основних тем у Мюнхені є дискусії про так званий "новий світовий порядок", тобто правила співіснування держав.
Повномасштабне вторгнення РФ зруйнувало минулу система стримувань.
Зараз колективний Захід думає про те, як переконати світ повернутися до "неоліберальної системи".
От тільки йому бракує розуміння того, що робити з Росією у новому світі. І ще більше бракує розуміння ролі пересічних росіян у війні. Хоча перші сміливі заяви на високому рівні вже звучать і про це, йдеться у статті редактора ЄвроПравди Сергія Сидоренка (з Мюнхена) Світ без участі Росії: про який повоєнний порядок домовляються у Мюнхені.
"Ми маємо пам’ятати, що у цій війні є лише одна держава-агресор і одна держава-жертва".
Цими словами президент Франції Еммануель Макрон звернувся до учасників Мюнхенської безпекової конференції, закликавши світ досягти того, щоби Росія зазнала поразки. Понад те, він додав, що поразка Росії у війні має включати військовий програш, але не обмежуватися ним.
Частиною російської поразки, зокрема, має стати позбавлення РФ колоніальної ментальності, а також гарантування того, що Україна досягне успіху, пояснив Макрон, натякнувши, що має йтися також про її інтеграцію до ЄС та НАТО. А ще – змінити світову безпекову систему так, щоби роль Росії зменшилася.
Ці заяви, що пролунали у сміливій та дуже детальній промові, часом змушували дивуватися: невже це той самий Макрон, якого в Україні звикли звинувачувати у "нерішучості" та чомусь подібному, і часом навіть не без підстав.
Але справді, це був він. А зміна його позиції стала показником того, як зараз змінюється світ.
Мюнхенська безпекова конференція багато років пишалася своїм статусом майданчика, де представлені усі сторони – навіть ті, кого вважали ледь не загальновизнаним злом.
Росія мала у Мюнхені особливу роль і особливу шану, яку гарантувала росіянам прихильність німців до діалогу та навіть дружби з Москвою.
Цього року на конференції у Мюнхені офіційна Росія не представлена взагалі, і це – свідоме рішення організаторів. А на вході в готель "Баєришер гоф" у п’ятницю за участю ексглави Мюнхенської конференції Вольфганга Ішингера Yalta European Strategy відкрила виставку за назвою "Воєнні злочини Росії".
На ній, з англійськими субтитрами, щоби було зрозуміло усім гостям МБК, запустили на постійну трансляцію відеоролик з херсонськими дітьми, які йдуть вулицею і співають пісню, де слова "Путін – лох, наївся блох" є чи не найменшою образою для російського президента…
Мюнхенська конференція дозріла до того, щоб "кенсельнути Росію". Але чи дозрів до цього увесь західний світ? І чи погодиться із цим увесь світ, загалом?
Перед зустріччю у Мюнхені організатори щороку готують детальне, ґрунтовне аналітичне дослідження, до написання якого запрошують аналітиків зі світовим ім'ям та проводять соціологічні опитування у різних державах світу. 2023 рік не став винятком.
Головне питання для світу нині, якщо проаналізувати "мюнхенський звіт" і виступи на конференції, – це архітектура безпеки після того, як Росія програє.
А у тому, що програш відбудеться, схоже, світ абсолютно переконаний.
І це не перебільшення. Сумнів у цьому не читався навіть між рядками у жодного з виступаючих. А зміни у риториці лідерів це додатково підтвердили.
Та не менш важливо те, за межами Європи зміни ставлення також вражаючі, про що свідчать дослідження, проведені для мюнхенського звіту. Воно показало що неготовність Китаю, Індії та ПАР ставати на сторону України не означає, що вони підтримують Росію.
Все це дає шанс на те, що вони можуть підтримати виключення Росії зі світової безпекової архітектури, якщо натомість реформа світової безпеки дасть більшу роль державам, що розвиваються, тобто так званому "глобальному півдню".
Утім, знайти таку систему, яка би усіх задовільнила – завдання непросте. І саме над цим працюватиме нинішня Мюнхенська безпекова конференція, а також, напевно, наступна. Бо побудова "постросійського світу" - тривалий процес, який зараз лише починається. Наприклад, у Мюнхені від Макрона уперше прозвучало припущення про виключення Росії з Радбезу ООН.
І єдине питання, яке наразі учасники конференції взагалі обходять стороною – це майбутнє самої Росії.
Докладніше – у матеріалі Сергія Сидоренка (з Мюнхена) Світ без участі Росії: про який повоєнний порядок домовляються у Мюнхені.