НАТО закликав РФ виконати зобов’язання за ядерним договором зі США
Північноатлантичний альянс занепокоєний відмовою Росії виконувати зобов’язання за ключовою угодою про контроль над ядерними озброєннями зі Сполученими Штатами.
Про це, як пише "Європейська правда", йдеться у заяві Північноатлантичної ради.
Члени НАТО наголосили, що новий Договір про стратегічне наступальне озброєння сприяє міжнародній стабільності, обмежуючи стратегічні ядерні сили Росії і США.
"Тому ми із занепокоєнням відзначаємо, що Росія не виконала юридично обов'язкових зобов'язань за новим Договором СНО", - йдеться у заяві.
Як зазначається, відмова Росії скликати сесію Двосторонньої консультативної комісії у встановлені договором терміни, а також сприяти інспекційній діяльності США на своїй території з серпня 2022 року перешкоджає Сполученим Штатам здійснювати важливі права за Договором і підриває здатність Сполучених Штатів адекватно перевіряти дотримання Росією центральних обмежень Договору.
"Члени НАТО продовжують розглядати ефективний контроль над озброєннями як важливий внесок у досягнення наших цілей безпеки. Новий Договір СНО залишається в інтересах національної безпеки усіх держав, в тому числі членів НАТО", - йдеться у заяві. В НАТО наголосили, що невиконання Росією своїх зобов'язань підриває життєздатність договору.
"Ми закликаємо Росію виконати свої зобов'язання за договором, сприяючи інспекціям на російській території і повернувшись до участі в імплементаційному органі договору", - заявили в НАТО.
Раніше в Держдепі заявили, що Росія порушує ключову угоду про контроль над ядерними озброєннями зі Сполученими Штатами і продовжує відмовлятися від інспекцій своїх ядерних об'єктів.
У понеділок заступник міністра закордонних справ Росії Сергєй Рябков допустив, що договір у 2026 році не продовжуватимуть.
Слід зазначити, що Договір про стратегічне наступальне озброєння, який у 2021 році продовжили на п'ять років, залишається єдиним діючим між РФ і США договором у сфері контролю озброєнь.
Підписаний у 2010 році на 10 років, СНО-3 обмежує стратегічні носії та ядерні боєголовки РФ і США до 700 і 1550 відповідно. Договір може продовжуватись на термін в 5 років у разі доброї волі кожного з підписантів.