В ОП назвали можливі моделі спецтрибуналу щодо злочину агресії РФ
Україна разом із союзниками й партнерами напрацювала три моделі заснування й роботи спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії.
Про це, як повідомляє "Європейська правда", написав у Facebook заступник керівника Офісу президента Андрій Смирнов.
Перша модель, що розглядається – створення спеціального трибуналу на основі угоди України з ООН із ухваленням відповідної резолюції Генеральної Асамблеї ООН. Інший варіант – створення трибуналу на основі багатостороннього відкритого міжнародного договору між державами цивілізованого світу.
Третя модель – створення спеціального трибуналу як суду, що працюватиме на основі українського права та української юрисдикції, із залученням міжнародного елементу для його побудови і діяльності (міжнародні судді та прокурори, місцеперебування в Європі, міжнародна підтримка).
"Якщо коротко, перші два варіанти є прийнятними і дійсно продемонструють готовність світу до важкого юридичного удару по конкретним міжнародним злочинцям. Третій, гібридний варіант, містить ризики звуження юридичної оцінки триваючої агресії до рівня "міждержавного конфлікту", – пояснив Смирнов.
Він закликав до створення "територіально максимально широкого міжнародного інституту відповідальності за агресію з максимальним рівнем легітимності й визнання".
"Саме так ми знімемо всі інші спірні питання, зокрема й персональних і функціональних імунітетів посадових осіб країни-агресора", – вважає заступник керівника ОП.
Як відомо, деякі країни та організації, зокрема Україна, закликають створити спеціальний міжнародний трибунал для розслідування воєнних злочинів, скоєних Росією під час вторгнення в Україну. Наприкінці січня представники 20 країн зібралися у Празі на засідання групи зі створення такого спецтрибуналу.
Читайте також на цю тему: На крок ближче до Гааги: як Рада Європи готує трибунал для Путіна та Лукашенка.