Хто у ЄС погодився поставити в Україну 1 млн снарядів для важкої артилерії та ракет
Вівторок, 21 березня 2023, 13:20
У понеділок 20 березня у Брюсселі країни-члени ЄС погодили безпрецедентний для Євросоюзу план, мета якого – надати Україні один мільйон артилерійських снарядів протягом 12 місяців, передусім снарядів великого калібру.
Все про історичну домовленість читайте у статті брюссельського партнеру "Європейської правди" видання EURACTIV Снаряди в обхід Угорщини: як та на яких умовах ЄС спільно постачатиме боєприпаси Україні.
Надвечір понеділка Рада ЄС оприлюднила своє рішення про військові закупівлі для України, дебати про які тривали кілька останніх тижнів.
Його основу складає так званий "триєдиний план", спрямований на пришвидшення постачань снарядів в Україну, їхню спільну закупівлю країнами ЄС, а також значне нарощування виробничих потужностей.
Щоб показати, наскільки серйозним буде зростання, достатньо сказати, що, за даними Ради ЄС, за увесь минулий рік індивідуальні постачання країн-членів склали 450 млн євро, що дозволило поставити в Україну 350 тисяч артилерійських пострілів.
Що саме отримає Україна?
У схваленому ЄС документі йдеться про "термінове надання Україні боєприпасів класу "земля-земля", артилерійських боєприпасів, а також, у разі запиту, ракет". Деталі щодо останнього елементу в публічних документах не розкриті. Не виключено, що йдеться про припаси для систем ППО, але в документі немає лише такого цільового обмеження.
Що ж стосується артилерійських пострілів, то пріоритетом стануть снаряди великого калібру.
Зокрема, йдеться про закупівлю 155-міліметрових боєприпасів "і, якщо надійде відповідний запит, ракет" для України "до 30 вересня 2023 року через оборонну промисловість Євросоюзу і Норвегії".
На зустрічі міністрів у понеділок спільні плани щодо закупівлі підписала група з 18 європейських держав. Цей документ, відомий як проєктна угода, формулює технічне завдання для спільної закупівлі 155-міліметрових боєприпасів (та, нагадаємо, потенційно також ракет) під керівництвом Європейської оборонної агенції, інституції ЄС.
Підпис під документом поставили представники 17 країн-членів ЄС (Австрії, Бельгії, Греції, Естонії, Кіпру, Люксембургу, Мальти, Нідерландів, Німеччини, Португалії, Румунії, Словаччини, Фінляндії, Франції, Хорватії, Чехії, Швеції), а також Норвегії.
До угоди точно будуть доєднуватися інші.
Очевидний приклад: немає сумніву, що до документа доєднаються друзі України з Литви та Латвії, тим більше що латвійський прем’єр лише кілька днів тому в інтерв’ю ЄвроПравді гаряче висловлювався на підтримку цієї домовленості.
А от Угорщина вже оголосила, що не підтримує допомогу ЗСУ снарядами і не братиме участі у проєкті.
Привертає до себе увагу те, що понеділкову угоду ухвалили саме як домовленість конкретних держав, тому її підписували міністри. Напевно, це дозволило обійти загрозу вето з боку офіційного Будапешта.
Варто додати також, що у понеділок Угорщина заблокувала інше рішення ЄС – щодо реакції на ордер МКС на арешт Путіна, якому висунута підозра у скоєнні воєнного злочину.
На противагу Угорщині, дуже показово, що нейтральна держава Австрія, яка ще на початку року відмовлялася постачати Україні зброю, остаточно відійшла від принципів щодо нейтралітету та стала однією з держав-учасниць домовленості.
Україна отримає оборонні постачання безкоштовно, а витрати будуть розподілені між бюджетом Євросоюзу та держав, які здійснюватимуть закупівлю.
Країни-члени ЄС, які нададуть боєприпаси, отримають загалом до 1 мільярда євро, для цього визначений план відшкодування для країн-донорів з бюджету ЄС на рівні 50-60%.
Не менш важливо, що ця домовленість стала кроком до інтеграції ЄС у новій сфері.
Через це угода про спільне виробництво снарядів стала історичною не лише для України, а й для самого ЄС.
Згідно з документом, ініціатива спрямована на закупівлю тільки в країнах ЄС і Норвегії.
"Ми повинні визнати, що мільйон снарядів – це мінімум, необхідній Україні, але це все ще далеко від того, що потрібно Україні для контрнаступу", сказав EURACTIV міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу.
А отже, хоча ЄС суттєво нарощує постачання для підтримки української перемоги, допомога інших гравців, передусім США, лишається украй важливою.
Докладніше – у матеріалі EURACTIV Снаряди в обхід Угорщини: як та на яких умовах ЄС спільно постачатиме боєприпаси Україні.