"Зернова угода": Україна і Туреччина дійшли згоди щодо відновлення інспекцій суден
Україна та Туреччина дійшли згоди щодо поновлення реєстрації та інспектування суден, що прибувають під завантаження українським збіжжям у рамках так званого "зернового коридору".
Про це розповів віцепрем’єр Олександр Кубраков після зустрічі з міністром національної оборони Туреччини Хулусі Акаром.
Кубраков нагадав, що з 10 квітня Росія припинила реєстрацію нового вхідного флоту до участі в Чорноморській зерновій ініціативі та відмовилась працювати за планами українських портів.
Це зробило неможливим складання інспекційних планів та фактично зупинило вхід нових суден в рамках "зернової угоди". За 17-18 квітня не було складено інспекційного плану та не було проведено жодної інспекції в територіальних водах Туреччини.
18 квітня українська сторона запропонувала провести хоча б дві інспекції вихідного та дві інспекції вхідного флоту. Цю пропозицію підтримала також турецька сторона, але її не вдалось втілити через позицію Росії, зазначив Кубраков.
Росія вимагала регулювати діяльність українських портів шляхом визначення суден, які можуть брати участь у зерновій ініціативі. Таким чином Росія порушила офіційні процедури спільного координаційного центру та умови "зернової угоди", зауважив віцепрем’єр.
Вимоги контролювати та втручатися в роботу українських портів є неприйнятними для України, наголосив Кубраков.
Незважаючи на те, що інспекції суден поновлять, Україна продовжує робочі консультації з ООН та Туреччиною щодо шляхів забезпечення повноцінного виконання "зернової угоди" з дотримання зобов’язань всіх сторін та процедур спільного координаційного центру.
Візит Кубракова до Туреччини відбувався на тлі заяви Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України про блокування Росією "зернової угоди".
Нагадаємо, 18 березня в уряді України повідомили про продовження зернової ініціативи на 120 днів. Водночас РФ потім заявила про продовження "зернової угоди" лише на 60 днів і пригрозила повним розривом, якщо не будуть виконані її ультимативні вимоги.