Канада висилає китайського дипломата, який допомагав Пекіну переслідувати депутата
Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі в понеділок оголосила про рішення вислати з країни китайського дипломата Чжао Вея, якого вважають причетним до кампанії з переслідування депутата канадського парламенту Майкла Чонга.
Про це повідомляє "Європейська правда".
"Канада прийняла рішення оголосити персоною нон грата пана Чжао Вея. Я чітко дала зрозуміти: ми не потерпимо жодних форм іноземного втручання у наші внутрішні справи", – підкреслила голова МЗС Канади у заяві.
Вона додала, що рішення про вислання дипломата "було ухвалене після ретельного розгляду всіх обставин".
Canada has decided to declare persona non grata, Mr. Zhao Wei. pic.twitter.com/rZXeNTtdV4
— Mélanie Joly (@melaniejoly) May 8, 2023
Цьому рішенню передувала кількаденна дискусія в канадській владі після публікації видання The Globe and Mail. Газета отримала доступ до закритого звіту канадських спецслужб за 2021 рік, у якому вказувалось, що Пекін намагався переслідувати одного з депутатів у Канаді.
Джерело The Globe and Mail вказало, що йшлось про Майкла Чонга – парламентаря, який має родичів у Китаї та неодноразово критикував китайську політику, зокрема ініціювавши постанову про визнання геноцидом утисків уйгурів у КНР. Пекін нібито збирав інформацію про Чонга та його близьких із метою тиску.
Як додає Reuters, скандал вибухнув через те, що спецслужби Канади так і не попередили Чонга про цю кампанію, а китайський дипломат Чжао Вень, причетний до неї, продовжував працювати на своїй посаді в Торонто. Китайське посольство всі звинувачення відкинуло.
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що йому не було відомо про інформацію у звіті, й розкритикував через це спецслужби.
Інцидент із переслідуванням Майкла Чонга наклався на загальну напруженість у відносинах Пекіна та Оттави. Раніше цього року прем’єр Канади розпорядився провести незалежне розслідування спроб втручання КНР у вибори 2019 і 2021 років.
Дипломатична напруженість між Канадою та Китаєм зросла після затримання керівниці Huawei Technologies Мен Ваньчжоу у 2018 році та подальшого арешту Пекіном двох канадців за звинуваченнями у шпигунстві. Усі троє були звільнені у 2021 році.