Розширення “коаліції винищувачів”, Орбан проти контрнаступу, новий уряд Болгарії: новини дня
Сьогодні на Заході говорили про український контрнаступ.
Прем’єр Угорщини лякає Україну втратами під час контрнаступу та закликає до переговорів з РФ.
Держсекретар США заявив, що припинення вогню дозволить Путіну закріпити контроль над територією, яку він захопив, відпочити, переозброїтися і знову атакувати.
Міністр оборони Британії вірить в успіх контрнаступу ЗСУ, а прем’єр Польщі закликав не збавляти обертів у питанні допомоги Україні та попередив про історичну можливість встановити століття миру в Європі.
У Офісі президента заявили, що на вчорашньому саміті у Молдові вдалося окреслити контури "коаліції винищувачів". Крім того, на зустрічі з лідерами інших країн Зеленський обговорив і створення "коаліції Петріотів".
Надходили і новини щодо конкретної підтримки. Зокрема, Україна отримає грант ЄС на 6,7 млн євро на термінові потреби залізниці, а також 50 млн євро на тимчасові мости.
Німеччина придбає 66 колісних бронетранспортерів для України.
Також з’явився шанс на зняття напруги на Балканах. Прем’єр Косова заявив, що готовий провести нові вибори на півночі, але є умова.
Все важливе і цікаве за 2 червня читайте у дайджесті "Європейської правди".
Також підписуйтеся і на наш Telegram-канал – так зручніше отримувати дайджести та іншу важливу і цікаву інформацію.
Контрнаступ та шанс на століття миру
"Міньйони" Путіна продовжують сипати антиукраїнськими заявами.
На цей раз самопроголошений президент Білорусі вказав, що повномасштабне вторгнення в Україну Москва і Мінськ мали здійснити ще 2014-2015 роках, коли в Києва "не було ні армії, ні готовності".
За словами Лукашенка, якби повномасштабна війна не почалась трохи більш як рік тому, це б почалося завтра, але в гірших умовах для Росії та Білорусі.
"Усе до цього йшло. Єдина, напевно, наша помилка, що ми не розв'язали це питання у 2014-2015 роках, коли не було ні армії в України, ні готовності... Усі хотіли мирно якось урегулювати. А вони за цей час створювали боєздатні збройні сили", – зазначив він.
А прем’єр Угорщини Віктор Орбан лякає Україну втратами під час контрнаступу та закликає до переговорів з РФ.
У МЗС України нагадали Орбану, що з приводу переговорів з Росією позиція Києва залишається незмінною: перемовини можливі лише після повного виведення російських військ із території України.
"Припинення вогню без виконання цієї умови призведе до заморожування статус-кво, надасть Росії можливість перегрупуватися, накопичити сили та вдатися до нової хвилі агресії. Доведено досвідом 2014-2022 років", – зауважив речник МЗС України Олег Ніколенко.
На тлі зростаючих закликів до миру за посередництва таких країн, як Китай і Бразилія, держсекретар США Ентоні Блінкен також виклав принципи того, що він назвав "справедливим і тривалим миром".
Серед цих принципів, за його словами, територіальна цілісність України, репарації з боку Росії та відповідальність за воєнні злочини.
Він відкинув заклики до припинення вогню або поступки українськими землями у будь-якій формулі "земля в обмін на мир" – перспективи, які, за його словами, представлятимуть "потьомкінський мир".
"Припинення вогню, яке просто заморозить існуючі лінії на місці – і дозволить Путіну закріпити контроль над територією, яку він захопив, відпочити, переозброїтися і знову атакувати – не є справедливим і тривалим миром", – сказав Блінкен.
Також, на думку державного секретаря Сполучених Штатів, війна Росії проти України стала стратегічним провалом.
Тим часом, міністр оборони Британії Бен Воллес вірить в успіх контрнаступу України.
Зокрема, Воллес сказав, що існує реальна можливість того, що Україна зможе повернути Крим.
Британський міністр зазначив, що у російських військ закінчується необхідне спорядження.
"Ви можете посилати молодих людей на смерть десятками тисяч, що вони і роблять, але ви не можете начаклувати танки і системи озброєнь, які їм потрібні", – додав Воллес.
Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі наголосив на важливому значенні танків для майбутнього контрнаступу України.
"Танки дуже важливі як для оборони, так і для наступу. Модернізовані сучасні танки, відповідне навчання на них, уміння їх використовувати стануть фундаментальним компонентом для успіху України", – заявив Міллі.
А глава Розвідувального центру Міністерства оборони полковник Естонії Марго Гросберг очікує оголошення про нову хвилю мобілізації в РФ найближчим часом.
Прем’єр Польщі заявив, що "перед нами – історична можливість встановити століття миру в Європі".
Коаліція винищувачів і "Петріотів"
Заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква зазначив, що за підсумками поїздки президента України на саміт Європейської політичної спільноти у Молдові вдалося окреслити контури "коаліції винищувачів".
"Оформилася основа європейської частини Коаліції за участю вже восьми країн (невдовзі буде більше): Великої Британії, Нідерландів, Польщі, Данії, Швеції, Бельгії, Португалії і Франції. З президентом Франції навіть ухвалено окрему спільну заяву з цього приводу", – повідомив Ігор Жовква. Він додав, що згодом кількість членів коаліції може зрости.
За його словами, досягнуті домовленості дозволяють розраховувати на конкретні рішення щодо обсягів і механізму підготовки пілотів, обслуговуючого персоналу, а також створення умов і відповідної інфраструктури для винищувачів вже під час наступного засідання Контактної групи з оборони України (формату "Рамштайн").
Президент Франції Макрон підтвердив плани навчати пілотів і техніків для винищувачів, які може отримати Україна.
Президент США Джо Байден заявив, що Сполучені Штати разом із партнерами співпрацюватимуть для навчання українських пілотів на винищувачах четвертого покоління, зокрема F-16.
А посол Великої Британії в Україні пояснила, що її країна, яка не має власних винищувачів F-16, забезпечить українських пілотів базовою підготовкою.
Нагадаємо, після прибуття на саміт Європейської політичної спільноти у Молдові президент України Володимир Зеленський також виступив за створення "коаліції Patriot". Цю ініціативу підтримав прем’єр Нідерландів.
Крім того, важливі розмови на цю тему він провів з Німеччиною та Данією.
Підтримка України
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати допоможуть Україні побудувати "армію майбутнього".
Тим часом, Україна отримає грант ЄС на 6,7 млн євро на термінові потреби залізниці, а також 50 млн євро на тимчасові мости.
Німеччина придбає 66 колісних бронетранспортерів для України.
Глава Міноборони Естонії заявив, що Естонія ще має зброю для постачання Україні, все залежить від потреб ЗСУ.
А у Швейцарії провалили голосування за реекспорт зброї в Україну, але шанси на дозвіл ще є.
Шанс на зняття напруги на Балканах
Президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц у четвер закликали до проведення нових виборів у північних районах Косова на тлі напруженості у відносинах із сербським населенням.
Прем’єр Косова заявив, що готовий провести нові вибори на півночі, але є умова.
Альбін Курті повідомив після розмови з трьома сенаторами США, що "відведення агресивних груп від будівель муніципалітетів і повне виконання Брюссельської угоди є шляхом до деескалації до проведення нових виборів".
До цього, нагадаємо, президент Сербії Александар Вучич закликав у четвер владу Косова відкликати мерів у муніципалітетах на півночі, щоб розрядити кризу, яка призвела до сутичок між сербськими протестувальниками і миротворцями НАТО та косовськими поліцейськими.
Щодо розширення НАТО
Президент США Джо Байден заявив, що Швеція найближчим часом стане новим членом НАТО.
"НАТО є більш потужним і більш згуртованим, ніж за останні десятиріччя, і зараз він став ще сильнішим зі вступом до Альянсу нашого нового члена, Фінляндії, а незабаром і Швеції, який відбудеться якнайшвидше. Це станеться. Я вам обіцяю", – зазначив Байден.
Як відомо, протокол про вступ Швеції до НАТО не ратифікували лише дві країни – Угорщина та Туреччина.
В експертних колах вважають, що проведення виборів у Туреччині відкриває нове "вікно можливостей" для завершення вступу Швеції, оскільки питання перестає бути передвиборчою картою Ердогана.
Разом з тим, у столиці Швеції, Стокгольмі, схвалили проведення акції проти Ердогана і членства Швеції в НАТО.
Демонстрація, яка має відбутись у неділю в центрі Стокгольма, має назву "Ні НАТО, ні законам Ердогана у Швеції". Її організовує "Альянс проти НАТО", до якого входить зокрема прокурдський Виконавчий комітет Рожави – невизнаного утворення курдів на півночі Сирії.
Щодо вступу України до НАТО, то голова Верховної Ради Руслан Стефанчук на зустрічі з президенткою Парламентської асамблеї НАТО Жоель Гарріо-Майлям заявив, що Україні важливо знати алгоритм свого руху до Північноатлантичного альянсу.
Решта новин дня
У Болгарії узгодили склад уряду на наступні дев’ять місяців.
Завдяки біженцям з України населення Латвії зросло вперше з 1990 року.
Ключові партії Німеччини б’ють на сполох через зростання рейтингу ультраправих.
Франція виставила на продаж маєток померлого російського олігарха-опонента Путіна.
Фейк на виборах у Чехії про смерть кандидата Павела прийшов з Росії – поліція.
Голий чоловік вискочив на вівтар Собору Святого Петра у Ватикані на знак протесту проти війни в Україні.
У Британії тінейджера посадили на 6 років за тероризм.
У фінській Лаппеенранті у червні випав сніг.