ЄС і США закликають Косово відступити у протистоянні з сербами або зіткнутися з наслідками
Сполучені Штати і Європейський Союз заявили в середу, що Косово має відступити в напруженому протистоянні з сербами на півночі країни або зіткнутися з наслідками з боку своїх давніх західних союзників.
Про це, як пише "Європейська правда", повідомляє Reuters.
Попередження пролунали після того, як посланці США і ЄС завершили візити до Косова і Сербії з метою заспокоїти напруженість, яка минулого тижня переросла в сутички і призвела до поранення десятків миротворців НАТО і сербських протестувальників на півночі Косова.
Загострення сталося після того, як косовська влада призначила мерами етнічних албанців на посади в муніципалітетах. Мери були обрані при явці всього 3,5% після того, як серби, які складають більшість в регіоні, бойкотували місцеві вибори.
Посол США на Західних Балканах Габріель Ескобар заявив, що Косово має надати більшу автономію муніципалітетам з сербською більшістю, якщо воно хоче наблизитися до вступу в НАТО і ЄС.
"Вжиті або не вжиті дії можуть мати певні наслідки, які вплинуть на частину відносин (між Косовом і США), і я не хочу, щоб це сталося", – сказав Ескобар.
Він і представник ЄС Мирослав Лайчак не уточнили, з якими ще наслідками може зіткнутися уряд прем'єр-міністра Косова Альбіна Курті, в якому переважають етнічні албанці, якщо він не погодиться на їхні вимоги.
"Я не думаю, що такі речі вирішуються тиском і згадуванням про наслідки і навіть санкції", – сказав Курті.
"У нас є проблеми з посланцями ЄС і США, але наші двосторонні відносини з ЄС і США відмінні", – додав він.
Лайчак заявив у понеділок, що посли представили Курті пропозиції щодо деескалації ситуації на півночі Косова, додавши, що у них була "довга, чесна, важка дискусія".
США і ЄС закликали Курті відкликати мерів з їхніх посад і вивести з північних муніципалітетів спеціальні поліцейські підрозділи.
Вони також закликали провести нові місцеві вибори на півночі за участю сербів і закликали Косово виконати угоду 2013 року про створення асоціації сербських муніципалітетів, щоб надати цій громаді більше автономії.
Косовський високопосадовець повідомив Reuters, що західні країни, які були рішучими прихильниками незалежності країни з моменту її офіційного розриву з Сербією у 2008 році, попередили Курті, що Косово може зіткнутися з численними каральними заходами.
Минулого тижня Вашингтон скасував участь країни у військових навчаннях Defender Europe під проводом США.
У Косові перебуває близько 4000 військовослужбовців НАТО, і у відповідь на загострення ухвалили рішення про додаткове введення ще 700 військовослужбовців.
Водночас Косово відкрите до можливості проведення нових виборів у чотирьох північних муніципалітетах, де більшість складають серби, після заворушень, але до цього вимагає вжити низку заходів.