Україна буде спостерігачем на навчаннях військового альянсу Північної Європи
Члени Об’єднаних експедиційних сил (JEF) – групи з десяти держав Північної Європи на чолі з Великою Британією – запросили Україну як спостерігача на свої навчання у 2024 і 2025 роках.
Про це йдеться у спільній заяві лідерів держав-учасниць Об’єднаних експедиційних сил після саміту у Швеції, повідомляє "Європейська правда".
Голови держав-учасниць JEF засудили повномасштабну агресію Росії проти України, яка, підкреслюють вони, посилила значення НАТО й Об’єднаних експедиційних сил "як засобів забезпечення регіональної безпеки для їхніх членів".
"Безпека України є невід'ємною частиною безпеки євроатлантичного регіону, тому ми зобов'язуємося підтримувати Україну на шляху євроатлантичної інтеграції до майбутнього членства в НАТО", – додали лідери.
Вони вирішили запросити Україну як спостерігача на навчання протягом 2024 і 2025 років "із метою підвищення оперативної сумісності та посилення спроможності Збройних сил України".
"В інтересах колективної безпеки і оперативної сумісності, а також для підтримки захисту України від незаконного вторгнення Росії, ми також погоджуємося сприяти зміцненню оборонно-промислового співробітництва в Європі і по всій Атлантиці, а також зменшувати перешкоди для оборонної торгівлі та інвестицій в євроатлантичному регіоні, де це доречно", – додали лідери JEF.
Об’єднані експедиційні сили (Joint Expeditionary Force) – це багатонаціональні експедиційні сили, створені у 2015 році Сполученим Королівством, що охоплюють військових держав Балтії і всієї Північної Європи, включно з Ісландією, а також Нідерландів.
Під час виступу на саміті JEF у п'ятницю український президент Володимир Зеленський висловив думку, що успішний опір України російській агресії відкриває перспективи для того, щоб у майбутньому свої окуповані території змогла повернути Грузія.