До України з Нідерландів повернулося "скіфське золото"
Артефакти з чотирьох музеїв Криму, які були представлені на виставці "Крим: золото й таємниці Чорного моря" в Амстердамі, повернулися до України після майже 10 років судової тяганини.
Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на пресслужбу Національного музею історії України.
Як зазначили у музеї, в листопаді предмети з кримських музеїв пройшли незалежну перевірку, після чого їх ретельно запакували відповідно до музейних правил. Потім артефакти перевезли до Києва.
Нині фахівці обстежують стан цих речей. Ідеться про 565 предметів: це, зокрема, античні скульптури, скіфські та сарматські прикраси, китайські лакові шкатулки, яким дві тисячі років.
"Під час юридичних суперечок наш музей був визначений як місце зберігання колекцій кримських музеїв. Це означає, що зі свого боку музей докладе максимум зусиль для їх збереження та для того, щоб громадяни і гості України змогли їх побачити.
Разом з тим, оскільки колекція набула міжнародного політичного резонансу, її стан і подальша доля будуть відтепер під прискіпливою увагою світу", – зазначив гендиректор Національного музею історії України Федір Андрощук.
За його словами, тепер експозиції необхідно забезпечити "безпрецедентну охорону", а також надати відповідну економічну підтримку Національному музею історії України.
Нагадаємо, у грудні 2016 року Окружний адміністративний суд Амстердама визнав права України на колекцію і постановив передати її до Києва. У жовтні 2021 року Апеляційний суд Амстердама підтвердив рішення суду першої інстанції. Після чого у січні 2022 року "Кримські музеї" подали касацію на рішення Апеляційного суду.
9 червня Верховний суд Нідерландів підтримав рішення попередньої інстанції у справі про долю "скіфського золота" і постановив передати його Україні.
Читайте також: Кримська перемога: що означає для України кінцеве рішення суду щодо "скіфського золота".