Єврокомісія запропонувала прискорити інтеграцію Західних Балкан до ЄС
Єврокомісія запропонувала план, що має прискорити фактичну інтеграцію Західних Балкан з Євросоюзом та зробити відчутними переваги членства ще до того, як ці країни завершать вступ до ЄС.
Про це на брифінгу заявив єврокомісар з питань сусідства і розширення Олівер Варгеї, пише "Європейська правда".
Варгеї зазначив, що цей план є "потужною відповіддю" на завдання Європейської ради щодо прискорення процесу розширення.
Варгеї пояснив, що йдеться про подолання економічного й соціального розриву між цими країнами і ЄС та де-факто інтеграцію регіону, яка дозволить відчути цим країнам переваги членства у ЄС ще до того, як вони завершать процес вступу.
Ключовим пунктом є відкриття для країн Західних Балкан ще до членства так званих "чотирьох свобод" Євросоюзу: свободи руху товарів, капіталу, послуг та свободи пересування якнайшвидше – "настільки швидко, наскільки вони будуть готові до цього, беручи на себе усі зобов’язання, що витікають із наших зобов’язань і правил".
Зустрічною вимогою для цього Єврокомісія просить країни регіону "ставитися одне до одного так, як планують ставитися до усіх членів Євросоюзу" – що має посприяти стабільності, безпеці та процвітанню регіону.
Наступний пункт – прискорення важливих реформ у країнах Західних Балкан за сприяння і допомоги Єврозоюзу, з детальними планами для кожної країни.
По-третє, Єврокомісія пропонує Єврораді збільшити фінансовий внесок у підтримку трансформації країн Західних Балкан і надати додаткові 6 млрд євро підтримки.
"Це має зробити інтенсивність допомоги співмірною з нашими структурними фондами і фондами згуртованості вже до кінця поточного багаторічного плану фінансування", – зазначив Варгеї, додавши, що це має стати значним поштовхом для розвитку регіону.
Нагадаємо, у звіті, опублікованому 8 листопада, Єврокомісія рекомендувала почати переговори про вступ з Боснією і Герцеговиною "щойно відповідність критеріям буде досягнута", але й відзначила проблеми з Республікою Сербською.
Щодо України, Єврокомісія рекомендувала державам ЄС розпочати з Києвом переговори про вступ, але перед тим Україна має виконати частину ще не втілених реформ.