Диверсант РФ у Німеччині, Литва помириться з Китаєм, порушення на виборах у Грузії: новини дня
Обвинувачення проти диверсанта РФ у Німеччині, Молдова продовжує викривати російських агентів напередодні другого туру виборів, а у Берліні розшукують невідомого, який залишив на вокзалі сумку з вибухівкою.
Опозиція Грузії анонсувала другий протест, а Саакашвілі закликав президентку помилувати його. Орбан образився на реакцію шведського колеги, який припустив, що прем’єр Угорщини говорить від імені Росії.
Офіційно в угорському уряді це, звісно, не визнають, але поки принаймні намагаються вчити російську мову. Наприклад, міністр закордонних справ Угорщини сьогодні почав виступ у Мінську російською мовою. Як відомо, він регулярно відвідує Москву, Санкт-Петербург і Мінськ.
Про все важливе і цікаве за четвер, 31 жовтня, – в дайджесті "Європейської правди".
Підписуйтеся і на наш Telegram-канал – так зручніше отримувати дайджести та іншу важливу і цікаву інформацію.
"Нульова" реакція Заходу
Президент Володимир Зеленський заявив, що очільник Кремля Владімір Путін наразі випробовує реакцію світу на північнокорейських військових у Курській області, й зараз, на думку українського лідера, вона нульова.
"Це нічого, це нуль", – підсумував український президент.
Крім того, в четвер вранці за місцевим часом Північна Корея випустила балістичну ракету в бік Японії.
Запуск відбувся за кілька годин після того, як керівники оборонних відомств Південної Кореї та Сполучених Штатів засудили розгортання військ Північної Кореї в Росії.
Європейський Союз "рішуче засудив" Північну Корею через цей запуск.
"ЄС координує свої дії з міжнародними партнерами, зокрема з Республікою Корея та Японією, з цього питання", – повідомив топдипломат Євросоюзу Жозеп Боррель.
А глава Пентагону Ллойд Остін переконаний, що навіть залучення північнокорейських військ не допоможе кремлівському правителю Владіміру Путіну у розв’язаній ним війні проти України.
"Путін не здобуде перемогу в Україні навіть за допомогою Північної Кореї, але ці події, що викликають глибоке занепокоєння, лише підкреслюють важливість нашого союзу з Республікою Корея та іншими союзниками і партнерами, прихильними до спільної безпеки і процвітання", – наголосив він.
У США кажуть про 8000 військових Північної Кореї в Курській області і анонсували нову військову допомогу Україні "в найближчі дні".
Протидія диверсантам РФ
Федеральна прокуратура Німеччини оголосила обвинувальний акт 40-річному німецько-російському громадянину Дітеру С., який, як стверджується, планував диверсії на об’єктах німецької військової інфраструктури.
Затриманого у квітні 2024 року звинувачують у "членстві в іноземній терористичній організації" та "підготовці серйозного акту насильства, що загрожує державі".
Згідно з обвинувальним висновком, чоловік був членом терористичного угруповання "Донецька народна республіка" у грудні 2014 – вересні 2016 року, коли воював проти України.
Пізніше Дітер С. сконтактував з людиною, яка була пов'язана з російською спецслужбою, та принаймні з жовтня 2023 року обговорював можливі диверсійні дії в Німеччині.
У Фінляндії російському неонацисту з угруповання "Русіч" Яну Петровському також висунули звинувачення в п'яти воєнних злочинах, скоєних на території України.
Росіянина звинувачують у тому, що він брав участь у діях, які порушують правила ведення війни.
А у Молдові правоохоронці затримали п’ятьох жителів Придністровського регіону, які, як стверджується, планували підпалити вхідні двері Центральної виборчої комісії та кілька автомобілів на стоянці поліції.
Підозрювані – віком від 18 до 42 років з міст Слободзея та Тирасполь, що в Придністровському регіоні. Вони розповіли на допиті, що їх завербував чоловік на ім'я Владімір з Москви, який пообіцяв 5 тисяч доларів за підпали автомобілів та приміщень.
У Молдові раніше заявили, що Росія скерувала мільйони доларів на операції впливу в країні, зокрема втручання у вибори президента та референдум про вступ до Європейського Союзу.
До речі, Конституційний суд Молдови сьогодні визнав законними результати референдуму про європейську інтеграцію, де з мінімальною перевагою перемогли прихильники вступу до ЄС.
Нагадаємо, другий тур президентських виборів у Молдові призначено на 3 листопада. Громадянам країни доведеться обирати між чинною проєвропейською президенткою Маєю Санду і Александром Стояногло.
Колишній очільник Міністерства закордонних справ Павло Клімкін вважає, що Александр Стояногло, у разі перемоги, не буде проукраїнським, тому завдання України – нав’язувати йому умови та межі дій.
Інші інциденти у Європі і вплив РФ
Фінляндія фіксує глушіння супутникової навігації в Балтійському морі, а у Берліні розшукують невідомого, який залишив на вокзалі сумку з вибухівкою.
У Ризі після тривалих суперечок демонтували пам’ятник полководцю Російської імперії, а у Литві затримали 13 автівок, які намагались вивезти до Росії та Білорусі.
Під санкції США потрапили двоє юристів зі Швейцарії – за допомогу РФ з обходом обмежень. Крім того, сама Швейцарія приєдналась до останніх санкцій ЄС проти Білорусі з кількома винятками.
Опозиція Грузії анонсувала другий протест
Центральна виборча комісія Грузії заявила про перемогу "Грузинської мрії" після перерахунку голосів.
За підсумками парламентських виборів у Грузії, де офіційно перемогу здобула партія влади "Грузинська мрія", міжнародні спостерігачі звернули увагу на тиск і залякування виборців.
У звіті спостережної місії БДІПЛ/ОБСЄ наголосили, що деякі кроки, які керівна партія зробила перед виборами, дали їй перевагу.
Спостерігачі ОБСЄ відзначили тиск на громадян, а також випадки можливого порушення таємниці голосування.
Міністерство закордонних справ України заявило, що підтримує висновки міжнародної місії ОБСЄ/БДІПЛ зі спостереження за парламентськими виборами в Грузії, яка зафіксувала численні порушення.
МЗС зазначило, що підкуп, залякування, примус і тиск на виборців, відсутність прозорості голосування, обмеження доступу опозиційних партій до мас-медіа – це лише неповний перелік порушень, якими запам’ятаються ці вибори.
"Не дивно, що їх результати високо оцінили та привітали в Росії, адже такі методи впливу на результати волевиявлення притаманні саме російському режиму. Водночас вони несумісні зі шляхом до ЄС і НАТО, який декларує грузинська влада", – акцентувало відомство.
У Грузії прокуратура, Міністерство внутрішніх справ і Спеціальна слідча служба розпочали розслідування фактів ймовірних злочинів, скоєних у передвиборчий період і в день виборів, у 47 кримінальних справах.
Опозиційні партії не визнають результати виборів, заявляючи, що "Грузинська мрія" їх "вкрала". Грузинські опозиційні партії оголосили про проведення другої акції протесту проти визнання результатів парламентських виборів у понеділок, 4 листопада.
Грузинський експрезидент Міхеїл Саакашвілі на тлі загострення політичної кризи після парламентських виборів в Грузії закликав чинну президентку Саломе Зурабішвілі помилувати його.
Докладно про ситуацію в Грузії – в статті редактора "Європейської правди" Юрія Панченка Революція "на паузі": що відбувається у Грузії та чи мають протести шанси на успіх.
"Орбан говорить від імені РФ"
Канада та Швеція, на відміну від інших країн Заходу, вже приступили до реальних кроків щодо Грузії. І якщо в МЗС Канади заявили, що країна має намір "провести переоцінку своїх відносин із грузинським керівництвом", то Швеція пішла далі, заявивши, що припиняє співпрацю з Грузією на рівні державних органів.
Крім того, очільник уряду Швеції Ульф Крістерссон покритикував прем’єра Угорщини Віктора Орбана за його слова, що вибори у Грузії буцімто були "вільними і демократичними".
"Орбан не говорить від імені європейських держав чи Швеції – скоріш від імені Росії, але не всіх нас", – заявив він.
У відповідь угорський прем’єр заявив, що шведський прем’єр "отримав вказівки з Вашингтона".
"Шведський прем’єр звинувачує мене в тому, що я представляю інтереси Росії в Грузії. Очевидно, він отримав відповідні вказівки з Вашингтона. Як сумно", – зазначив Орбан.
У той же час підлеглий угорського прем’єра, міністр закордонних справ Петер Сійярто, взяв участь у Мінській конференції з питань євразійської безпеки в Білорусі. Він почав виступ російською мовою.
Також сьогодні Сійярто заявив, що президентка Єврокомісії "втягла Європу у програшну війну".
А ще стало відомо, що Київ і Будапешт працюють над підготовкою "двостороннього документа", який торкнеться у тому числі безпекових питань і вступу України в НАТО.
Виборча кампанія в США
Хто-хто, а угорський прем’єр, який звинуватив шведського колегу в отриманні вказівок з Вашингтону, судячи з усього, сам дійсно готується отримувати звідти вказівки.
Віктор Орбан провів телефонну розмову з кандидатом в президенти США від Республіканської партії Дональдом Трампом і побажав йому удачі в день голосування наступного вівторка.
"Залишилося лише п'ять днів. Схрестив пальці", – написав угорський прем'єр у X (Twitter).
Як відомо, Орбан неодноразово висловлював свої симпатії Трампу у президентській гонці у США.
До речі, суд у США відмовився блокувати "лотерею" власника X (Twitter) Ілона Маска на $1 млн у ключових для кандидатів в президенти штатах.
Нагадаємо, Маск активно агітує за Дональда Трампа.
Щоб здобути прихильність виборців і покритикувати слова опонентів, республіканець навіть перевтілився у сміттяра.
Різне щодо України і українців
Литва передала Україні пакет допомоги з генераторами та боєприпасами.
Швейцарія депортувала трьох українців вперше з початку повномасштабної війни.
На війні в Україні загинув доброволець зі Швеції. Ім’я загиблого не називають, його лише описують як досвідченого солдата, який брав участь у бойових діях протягом тривалого часу.
Мінкульт відповів ЄС щодо телемарафону: не припинятимуть до кінця воєнного стану.
Зеленський призначив нового посла у Польщі.
Решта новин
Кандидат у прем'єр-міністри Литви пообіцяв відновити зв'язки з Китаєм.
Внаслідок сильної повені кількість загиблих у Іспанії зросла до, щонайменше, 158 людей. Щонайменше 39 осіб заарештували за пограбування в постраждалих від повені районах. Європарламент приспускав прапори через трагедію в Іспанії.
Газові сховища ЄС вже заповнені на 95% – більше, ніж обов’язковий рівень.
Німеччина наказала закрити всі консульства Ірану.
У Британії запрацював закон про "периметр безпеки" біля клінік, де роблять аборти.
Греція заявила президенту Німеччини вимогу репарацій за Другу світову.
У Латвії уперше в історії відправляють депутата на перевірку знання латиської мови.
На вулицях Марселя накопичилося 600 тонн сміття через страйк комунальників.