ЗМІ: Білий дім скоригував резонансну ремарку Байдена, нібито про прихильників Трампа
Пресслужба Білого дому внесла мінімальну правку у транскрипт заяви президента Джо Байдена з різкою ремаркою, яку багато хто розцінив як адресовану прихильникам кандидата у президенти Дональда Трампа.
Як пише "Європейська правда", про це повідомляє AP, посилаючись на інформацію від двох анонімних посадовців і внутрішній електронний лист, який є у розпорядженні журналістів.
Йдеться про резонансні слова Джо Байдена, коли він критикував виступ коміка Тоні Хінчкліффа на передвиборчому заході Трампа, де комік назвав Пуерто-Рико "плавучим островом сміття".
"Єдине сміття, яке я бачу, це те, що його прихильники – його прихильники – демонізують латиноамериканців, це безсовісно і не по-американськи", – сказав Байден, згідно з опублікованим транскриптом на сайті Білого дому. Однак, з огляду на особливості сформульованої Байденом фрази англійською мовою, багато хто зрозумів висловлювання Байдена як натяк на те, що президент вважає сміттям виборців Трампа.
Згодом Байден спробував поправити ситуацію поясненням, що говорив не про усіх виборців Трампа, а про підтримку зневажливої риторики стосовно мешканців Пуерто-Рико, озвученої коміком.
В опублікованому Білим домом транскрипті слово "прихильники" подали як "supporter’s", а не "supporters," що мало би підкреслити, що Байден критикує Хінчкліффа, а не мільйони американців, які підтримують Трампа на виборах президента.
До журналістів потрапив лист, з якого випливає, що з приводу цього виникла суперечка між стенографістами і пресслужбою. Двоє джерел підтвердили, що лист справжній.
Стенографічна служба відповідальна за підготовку точних транскрипцій публічних та інших заяв президента, які потім йдуть у пресрелізи та передаються до архівів. Основну роботу роблять двоє людей – один записує, інший перевіряє, чи колега часом не припустився помилки. Редагування після того, коли вони обоє зробили свою роботу, можливе лише з погодження їхнього керівника – голови стенографічної служби.
У той момент, коли пресслужба Байдена почала наполягати на такій інтерпретації слова "прихильники", керівник не міг одразу ж сісти за аудіозапис і погодитись або не погодитись. Пресслужба опублікувала транскрипт зі своєю інтерпретацією на сайті Білого дому, не чекаючи його відповіді.
Після цього керівник стенографістів, як випливає з листа, обурився діями пресслужби і назвав їх порушенням протоколу і втручанням у транскрипт.
"Якщо у нас є суперечки щодо інтерпретації, пресслужба може вирішити не давати стенограму, але не може редагувати її", – пише він, додаючи, що тепер опублікована Білим домом версія стенограми і та, що передається в архів, будуть відрізнятися.
"Якою б терміновою не була ситуація, для автентичності і легітимності наших транскриптів життєво важливо, щоб ми дотримувалися протоколу у запитах на редагування, затвердження і публікацію", – додав посадовець.
Водночас керівник стенографістів не висловив претензій до суті внесеної правки.
Посадовець відмовився від коментарів AP і порадив їм звернутися по коментар до пресслужби Білого дому. Один з її представників Ендрю Бейтс підкреслив, що Байден в опублікованому твіті прояснив, що саме мав на увазі і кого критикував, і це відображено у транскрипті.
Тим часом група республіканців у Палаті представників заговорили про розслідування цієї ситуації, звинувачучи Білий дім у публікації "сфальсифікованого транскрипту", та вже звернулася до юридичного радника Білого дому Еда Сіскела.
Слова Байдена стали неприємним ударом для кампанії Камали Гарріс, яка намагається робити акцент на об’єднанні і паралельно з тим відеодзвінком Байдена виступала з промовою, де закликала з повагою ставитися до усіх американців, попри різницю у поглядах.
Трамп після цих слів Байдена влаштував перформанс, ненадовго перевтілившись у сміттяра.
Камалі Гарріс довелось додатково відмежуватися від заяви президента і підкреслити, що вона "рішуче не погоджується з будь-якою критикою людей на основі того, за кого вони голосують".
До дня виборів у США – 5 листопада – залишається менше тижня. Опитування засвідчили, що понад 80% американців готові прийняти їхній результат незалежно від того, хто з кандидатів переможе.
Читайте також: Вирішальні дні виборів у США: як Трамп надолужує відрив та що може визначити нового президента.